Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Giżycach od lat prowadzi działalność profilaktyczną, promując zdrowy styl życia. Jednym z priorytetowych zadań jest organizowanie DniaZdrowia – 7 kwietnia.

W tym roku ze względu na szczególnie trudną sytuacjęepidemiologiczną i działaniazwiązane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, znacznie wydłużyliśmy czas realizacji zadań prozdrowotnych i zorganizowaliśmy MIESIĄC DLA ZDROWIA.

W swym programie kierowaliśmy się m. in. hasłem: „Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!

 Wszelkie działania, związane z podjętym przedsięwzięciem, podsumowaliśmy 10 maja 2021r. Szczególną uwagę zwróciliśmy m. in. na znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia, podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii. Bardzo ważnym akcentem były zajęcia z preorientacji zawodowej: Poznajemy pracę Służby Zdrowia orazwykonanie  PODZIĘKOWAŃ za udzielaną pomoc i leczenie.

W ciągu miesiąca, uczniowie wspólnie z nauczycielami, zastanawiali się również nad zmianą nawyków żywieniowych oraz nad szkodliwością nałogów. Podjęli dyskusje nad tym, co nas uszczęśliwia i powoduje uśmiech na twarzy, a tym samym lepszy stan zdrowia. Postawiliśmy na: Aktywność fizyczną, ruch na świeżym powietrzu, odpowiednio dobraną dietę, higienę, relaks przy muzyce lub dobrej książce, rozmowę z przyjaciółmi. Zajęciom zdalnym i stacjonarnym towarzyszyły „aktywne przerwy”.Podczas obchodów odbyły się również konkursy plastyczne, kulinarne, fotograficzne: „Owocowo – warzywni bohaterowie wierszy polskich poetów”, „Zdrowy talerz”, „Ruch to zdrowie.”

Ponadto, każdy uczeń celebrował święto na swój sposób, według indywidualnych potrzeb.Niektórzy zaprezentowaliswe pomysły oraz realizację propozycji organizatorów. Potwierdzenie zdrowotnych działań uwzględnili w pracach plastycznych i opisowych oraz na zdjęciach.

Samorząd Uczniowski wykonał prezentację multimedialną „Rola żywienia w wieku dorastania”. Natomiast wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocna Dłoń” opracowali referat pt„Prawidłowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym.”Biblioteka szkolna zgromadziła informacje o walorach zdrowotnych warzyw i owoców oraz przygotowała materiały bibliograficzne na temat: Zdrowy styl życia. W ofercie dla zainteresowanych posiadarównież „Kodeks Zdrowia”składający się z następujących zasad:

  • Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem;
  • Mleko i jogurty wzmacniają nasze kości;
  • Dzień bez warzyw i owoców lub soku to dzień stracony;
  • Zawsze myj ręce przed posiłkiem;
  • Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę;
  • Jedz o stałych porach i nie spiesz się;
  • Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie;
  • Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem;
  • Dobrą wodą gaś pragnienie;
  • Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

 Dzięki podjętej inicjatywie, wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy z nas może podejmować działania prozdrowotne w swoim otoczeniu poprzez promocję zdrowego stylu życia, zachęcanie do badań profilaktycznych, dbanie o zdrowie swoje i innych osób.

Dziękujemy za udział w obchodach, wypracowane materiały, zainteresowanie tematyką. Życzymy dużo zdrowia, satysfakcji z aktywności fizycznej i prawidłowych wyborów żywieniowych.

 

Krystyna Wilczek – dyrektor szkoły

Izabela Kubiak – opiekun SU

Małgorzata Orzeszek – bibliotekarz

Andżelika Wróblewska – opiekun PCK