Troska o naszą planetę i działania, mające na celu promowanie jej walorów to jeden z wielu priorytetów w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach. Dlatego bardzo dokładnie zaplanowaliśmy przebieg obchodów tegorocznego MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI pod hasłem: Przywróćmy naszą Ziemię.

Samorząd Uczniowski przy współpracy z LOP, powierzył wiele zadań do wykonania Szkolnemu Klubowi Wolontariatu. Dzięki temu każda klasa uzyskała wsparcie w działaniach i szczegółowe wskazówki do realizacji. Uczniowie mogli wykazać się również własną inwencją i zapracować na konto przyrody.

Z powodzeniem udało się zachęcić uczniów, aby 22 kwietnia wyszli  z domu i udali się na Spotkanie z PRZYRODĄ. Głównym celem było przede wszystkim wpatrzenie się w jej piękno, wsłuchanie w odgłosy, refleksja nad ważnością. Fascynację otoczeniem, uczniowie zaprezentowali na zdjęciach: „Mój mały kawałek Przyrody”. Jak widać z nadesłanych relacji, odwiedzili wiele ekosystemów. Las, park, pole, łąka, sad, jezioro to miejsca, dzięki którym udało się m. in. dostrzec mrówki, zobaczyć w lesie sasanki, obserwować pracowite pszczoły.

 Wielkie brawa dlo osób, którym udało się wysiać nasiona roślin przyjaznych pszczołom, wykonać hotele dla owadów oraz zawiesić w bezpiecznych miejscach poidełka dla pszczół i ptaków. To piękny prezent dla przyrody z okazji Dnia Ziemi.

Inne ważniejsze zrealizowane działania to: finał konkursu pn. „Uczniowskie Ekonawyki”, udział w projekcie „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, segregacja odpadów, kontynuacja zbiórki plastikowych nakrętek„Odkręcamy – Pomagamy!” Zainteresowaniem cieszyły się zajęcia: Plakat związany z hasłem tegorocznych obchodów; Ekologiczne środki transportu, promujące Dzień bez samochodu; Świadome zakupy–kupowanie produków od lokalnych dostawców oraz tego, co konieczne i w przemyślanych ilościach, korzystanie z  toreb wielokrotnego użytku.

Koło Wolontariatu zadbało również o zwiększenie liczbyopracowanych ULOTEK na temat oszczędzania wody, energii elektrycznej i segregacji odpadów, które czekają na zainteresowanych w bibliotece szkolnej.

Zapraszając go galerii zdjęć, zachęcamy do celebrowania tego ważnego święta każdego dnia, fascynacji nad pięknem przyrody, troski o środowisko naturalne.Zapamiętajmy również najwyżej ocenione hasło z okazji szkolnych obchodów:

„Codziennie, nie tylko od święta,

o naszej planecie – PAMIĘTAJ!”

 

Serdecznie dziękujemy zaangażowanym w obchody Dnia Ziemi.

Krystyna Wilczek – dyrektor szkoły

koordynatorzy: Izabela Kubiak – opiekun SU i Małgorzata Orzeszek – opiekun LOP