Zajęcia online na temat bezpieczeństwa, ze szczególnym zwróceniem uwagi na okres świąt i ferii zimowych odbyły się w naszej szkole 21 grudnia 2020r. z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.

Rozpoczęła je uroczyście Pani Dyrektor Krystyna Wilczek, witając serdecznie uczniów oraz pracowników Posterunku Policji w Iłowie: Kierownika Posterunku Policji w Iłowie asp. szt. Marka Jakubowskiego, Sierż. Kamilę Wiśniewską, St. Dzielnicowego Posterunku Policji w Iłowie asp. szt. Tomasza Kubiaka.

Pani Dyrektor złożyła w imieniu Społeczności Szkolnej KONDOLENCJE.

Wyrazy ogromnego żalu i współczucia dla st. Dzielnicowego Posterunku Policji w Iłowie asp. szt. Tomasza Kubiaka z powodu śmierci MAMY.

Następnie Pani Dyrektor podkreśliła, że niebawem rozpoczną się ferie zimowe, które dla uczniów będą czasem odpoczynku i zabawy. Poinformowała, że wtrosce o bezpieczeństwo podczas zimowej przerwy, zostało zorganizowane spotkanie profilaktyczno – edukacyjne.

Prelekcję na temat: „Bezpieczne święta, bezpieczne ferie” przeprowadziła sierż. Kamila WiśniewskaW klasach młodszych, uczniowie przypomnieli sobie zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jako piesi, rowerzyści, a także pasażerowie w samochodzie. Było też nawiązanie do znaków drogowych, które już niedługo będą od nich  wymagane, podczas zdawania egzaminu na kartę rowerową. Uczniowie poznali pracę policjanta i otrzymali nawet  krótką receptę na to, jak zostać policjantem. Oto ona: Ćwiczyć na lekcjach w-f, zdrowo się odżywiać, dobrze się uczyć i właściwie zachowywać. Natomiast w klasach starszych, oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, policjantka nawiązała do spraw dotyczących odpowiedzialności karnej za swe czyny oraz cyberprzemoc, która w dzisiejszych czasach, może dotknąć każdego z uczniów. Zwrócono uwagę na fakt, że wszystko, co zostanie napisane w Internecie, pozostaje tam na zawsze i nawet pojedynczesłowa, czy krótkie zwroty, mogą innych bardzo zranić.

Policjantka udzieliła uczniom wielu cennych wskazówek – jak bezpiecznie spędzić czas podczas ferii zimowych, gdzie organizować zabawy na śniegu i lodzie, kogo informować o wyjściu z domu na świeże powietrze, wskazała na numery alarmowe, sporty zimowe, udzielanie pierwszej pomocy, znaczenie znaczków odblaskowych. Uczniowie byli bardzo aktywniw prowadzonym przez mundurową spotkaniu, wykazali się dużą wiedzą i zrozumieniem tematu.

Na zakończenie Pani Dyrektor serdecznie podziękowała prowadzącej sierż. Kamili Wiśniewskiej oraz Pracownikom PP w Iłowie za wszelkie działania podejmowane na rzecz wspierania szkolnych inicjatyw oraz złożyła serdeczne życzenia świąteczne.

Funkcjonariuszka również życzyła wszystkim, aby ferie upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie. Nie zabrakło życzeń od całej załogi PP w Iłowie dla Społeczności Szkolnej – Zdrowych, spokojnych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2021.

W dalszej części dnia, uczniowie młodszych klas kontynuowali tematykę bezpieczeństwa, korzystając z lekcji online Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jest to nowy projekt edukacyjny ITD: Bezpieczna Szkoła Krokodylka Trika, dostosowany do czasu pandemii i wymogów nauki zdalnej, do któregoprzystąpiła nasza szkoła. Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz poprawę nawyków i odpowiedzialnych zachowań podczas jazdy. Przekazywana wiedza ma przyczynić się również do zwiększenia bezpieczeństwa m.in. pieszych i rowerzystów, którzy w zderzeniu z pojazdem narażeni są na poważne niebezpieczeństwo. Nauczycielki – Izabela Kubiak i Małgorzata Orzeszek zachęciły uczniów do zapoznania się z udostępnionymi materiałami.

W przyszłości tę ważnątematykę będziemy kontynuować.

 

Dziękuję serdeczne wszystkim obecnym i zaangażowanym w akcję.

Krystyna Wilczek – dyrektor szkoły