„Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? To jest jeż, malutki jeż”…

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, święto malutkich, kłujących ssaków. Światowy Dzień Jeża ma na celu uświadamianie ludzi, jak można pomóc tym małym zwierzakom.

Z okazji święta organizowane są warsztaty, konkursy plastyczne i inne akcje (np. budowanie domków dla jeży), które mają na celu przybliżyć zwyczaje jeży oraz uczyć, jak dbać o ich bezpieczeństwo. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. 

Z tej okazji 6 i 9 listopada przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego włączyły się w obchody tego nietypowego święta. Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą życia jeży w ich naturalnym środowisku, poprzez wysłuchanie opowieści, ciekawostek i wierszy o tych sympatycznych, zimowych śpiochach. Potem wesoło bawiły się i tańczyły przy muzyce i piosenkach o jeżach. Najwięcej radości sprawiła dzieciom jednak zabawa pt.: „Na dywanie siedzi jeż…” , w której wszyscy naśladowali ruchy swoich kolegów.
Nie zabrakło zabaw twórczych. Z pomocą wychowawczyni A. Karpińskiej dzieci wykonały, różnymi technikami plastycznymi, postacie jeży. Tutaj przedszkolaki mogły wykazać i ozdobić prace wg. własnego pomysłu.

 Prawdy i mity o jeżach:

NIE – wbrew ilustracjom, jeżenie nie jedzą i nie noszą na swoich kolcach jabłek;

TAK – od 2004 roku jeże znajdują się na liście gatunków ściśle chronionych, ze wskazaniem ochrony czynnej (w definicji ustawy o ochronie przyrody ochrona czynna to: „stosowanie, w razie potrzeby, zabiegów ochronnych w celu przywrócenia naturalnego stanu ekosystemów i składników przyrody lub zachowania siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk roślin, zwierząt lub grzybów”);

TAK – jeż potrafi zwinąć się w kulkę, pomaga mu w tym specjalny mięsień okrężny.

 

Ciekawostki o jeżach:

  • jeże mają ogony! U jeża europejskiego ogonek osiąga nawet 5 cm długości;
  • jeże występujące w Europie Zachodniej mają brzuszki pokryte brązowymi włosami, a jeże pochodzące z Europy Wschodniej — białymi;
  • jeż ma tak ostre zęby, że może zagryźć węża! Czasem zjada też żaby i pisklaki;
  • jeż pokryty jest ok. 5000 kolców;
  • w okresie hibernacji temperatura ciała jeża wynosi zaledwie ok. 5-6 st. Celsjusza.

Anna Karpińska