Nasza szkoła włączyła się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Szkoła pamięta”.

Główny cel akcji to zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. Naszą szkołę do jej realizacji zgłosiła Pani Dyrektor szkoły Krystyna Wilczek.

Akcja rozpoczęła się od zorganizowania przez Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocna Dłoń”zbiórki zniczy. Następnie klasy: VI,VII,VIII odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. Samorząd Uczniowski na korytarzu szkolnym wykonał tablicę, poświęconą znanym, nieżyjącym już osobom,związanych z Giżycami i z najbliższą okolicą pod hasłem: „Moja Mała Ojczyzna”. Uczniowie przygotowali również przepiękne prace plastyczne, przedstawiające tradycję świąt zadusznych. Podczas lekcji wychowawczej kl. VII przypomniała sobie wydarzenia historyczne, które pozostawiały na ziemi giżyckiej groby nieznanych żołnierzy. W bibliotece szkolnej udostępniona zostałaWYSTAWA literatury autorstwa lokalnej pisarkiWiesławy Zientara. W jednej z książek autorka opisuje losy księdza Jana Szczepańskiego. Bogaty dorobek stanowi również opracowana specjalnie z tej okazji prezentacja multimedialna: „Ocalić od zapomnienia”, która będzie wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych,poświęconych ważnym wydarzeniom i postaciomhistorycznym. Udało się też przygotować album: Miejsca Pamięci Narodowej, który wzbogacił dorobek biblioteki szkolnej.

Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. II-IIIwybrały się 30 października 2020r. wraz ze swymi wychowawczyniami na cmentarz. Tam minutą ciszy uczciły pamięć poległych żołnierzy, zapaliły znicze. Był też czas na modlitwę, przemyślenia i wspomnienia. Najmłodsi uczniowie udali się jeszcze w miejsce szczególne – teren przed kościołem w Giżycach, na którym znajduje się Pomnik ks. Jana Szczepańskiego i pomordowanych mieszkańców parafii Giżyce. Znicze zapłonęły również przed Obeliskiem,poświęconym poległym w obronie Ojczyzny.

Pamiętajmy, by pielęgnować historię i pamiętać o przodkach, którzy tworzyli naszą wolność.

Pani Dyrektor szkoły Krystyna Wilczek dziękuje uczniom, rodzicom, pracownikom szkoły, zaangażowanym w akcję oraz nauczycielom koordynującym działania: w oddziale przedszkolnym – Annie Karpińskiej, w kl. II–III – Małgorzacie Orzeszek, w kl. IV–VIII – Izabeli Kubiak.