Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek i baśni. Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych. Zgłębiając tę skarbnicę mądrości, czerpiemy z niej stale. Bajkowy świat bowiem nie przemija i chętnie do niego wracamy.

Bajki i baśnie wywierają fantastyczny wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego ciekawość poznawczą, ale również na wrażliwość emocjonalną, chęć pokonywania własnych słabości, kształtują prawidłowe postawy społeczne, uczą wartości moralnych i estetycznych, budują poczucie własnej wartości. Jednym słowem – wzbogacają osobowość i charakter. Moc baśni jest tak silna, że nawet my, dorośli, pamiętamy je do dziś. Prawie każdy z nas, gdyby sięgnął pamięcią do dzieciństwa, utożsamiał się ze swoim bajkowym bohaterem.

Dla nas, bajki są też swoistym łącznikiem pomiędzy pokoleniami. Bajka zacieśnia więzi rodzinne. Chętnie słuchamy baśni, ale też chętnie je opowiadamy. Zawsze piękny jest widok dzieci wtulonych w ramiona bliskich, gdy słuchają melodyjnego głosu babci, łagodnego tonu mamy, usypiającego szeptu taty lub dziadka. Nie dziwi więc fakt, że bajki i baśnie doczekały się swojego święta.

Pod datą 5 listopada w kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień w naszej szkole był również nietypowy, a wręcz wyjątkowy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, wszyscy uczniowie, poczynając od oddziału przedszkolnego, który wraz ze swoją wychowawczynią p. Anną Karpińską, był inicjatorem święta, a kończąc na klasie ósmej, przebrali się za swoich ulubionych, bajkowych bohaterów. Na starszych uczniów czekała niespodzianka, ponieważ każdy uczeń, który przebrał się za postać z bajki, nie był tego dnia pytany.

Natomiast sala oddziału przedszkolnego zamieniła się w zaczarowaną krainę, w której nie zabrakło oczywiście wróżek, księżniczek i super-bohaterów. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkach, przyniosły ulubione bajeczki, które czytała im wychowawczyni. Odwiedziła je także Baba-Jaga Gryzelda, w której postać wcieliła się wychowawczyni maluchów i uczyła dzieci dobrych manier oraz sprawdzała wiadomości na temat bajek i baśni poprzez konkursy, zagadki i baśniowe quizy. Odbył się też konkurs plastyczny pt. ,,Ulubiona postać z bajki”. Wszystkie przedszkolaczki dostały upominki, dyplomy i odznaki.

W klasach I – III również panowała odświętna atmosfera. Głównym punktem programu było spotkanie z ulubioną książką. Uczniowie prezentowali ją na forum i zachęcali do czytania, reklamując jej zalety. Były krzyżówki, zagadki, kolorowanki oraz gry i zabawy dydaktyczne, dzięki którym uczniowie rozpoznawali bohaterów lektur, poznawali ich przygody, omawiali ciekawe fragmenty. Prezentowali również ulubionego bohatera oraz książkę, którą warto przeczytać w dowolnej formie. Najlepsi zostali wyróżnieni nagrodami.

Ważnym punktem programu było WSPÓLNE CZYTANIE pod hasłem: Młodsi słuchają, jak starsi czytają. Oprócz klas V – VIII na wielkie brawa zasłużyli uczniowie klas: II i III,  którzy odważyli się czytać na forum szkoły. Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego były wzorowymi słuchaczami.W szkolnej bibliotece wyeksponowano najnowsze pozycje książkowe, z baśniami i bajkami w roli głównej.

Zwieńczeniem akcji był BAL przy najpiękniejszych i najbardziej znanych piosenkach z bajek Disney’a oraz wielkie BRAWA dla p. Anny Karpińskiej, która zadbała o każdy szczegół uroczystości i atrakcyjność programu.

 Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Krystyny Wilczek, która z wielką życzliwością odniosła się do zorganizowanej imprezy i z powodzeniem umożliwia rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Anna Karpińska – szkolny koordynator akcji