Jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w ogólnoświatowej inicjatywie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) . Organizatorem akcji w szkole była Beata Drozdowska,  uczestnikami – uczniowie klas IV-VIII. Obchody DBI miały na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, ktore tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundaca Dajemy Dzieciom Siłę.

Tegoroczne DBI 2019 odbyło się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: działajmy razem!”. Miało na celu zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2019 zwrócono uwagę na fakt, iż wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Z okazji tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu podjęliśmy w naszej szkole szereg inicjatyw umożliwiających lepsze poznanie znaczenia tegorocznego hasła oraz jego aktualnych uwarunkowań na poziomie użytkowników sieci. Akcja obejmowała działania na przestrzeni dwóch miesięcy luty – marzec. Działaniem, które zapoczątkowało akcję było zgłoszenie lokalnej inicjatywy na stronie http://www.saferinternet.pl, dzięki czemu otrzymaliśmy materiały informacyjne w formie plakatów, ulotek, plakietek, naklejek, płyt,. Pozyskane materiały zostały wykorzystane m.in. do wykonania dwóch tematycznych gazetek ściennych. W stałej rubryce „My i komputer” gazetki szkolnej „Echo Szkoły” umieściliśmy informacje promujące bezpieczeństwo w internecie „Bądź bezpieczny w sieci”. W ramach inicjatywy DBI 2019 uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o bezpiecznym internecie , w zajęciach organizowanych w ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Dziecko w Sieci” w tym w zajęciach poświęconych tematyce hejtowania i mowy nienawiści – „NIE hejtuj”. Rodzice zostali wyposażeni w ulotki  „Apel Twojego dziecka” zawierające podstawowe zasady budowania pozytywnej relacji  z dzieckiem.

Więcej informacji dla rodziców i nauczycieli: Mowa nienawiści, hejt Rzecznik Praw Obywatelskich