W naszej szkole podsumowano 17 lutego 2021r. program: „W świecie wartości” zainicjowany przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną.

Jego główne cele to: budowanie zaufania, poczucia bezpieczeństwa, przyjaznej atmosfery oraz rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej poprzez czynności manualne.

Cykl zajęć rozpoczęliśmy rozmową o uczuciach i emocjach. Uczniowie metodą promyczkową przedstawiali pozytywne i negatywne wartości w odniesieniu do tematu, dobierali odpowiednie symbole. Mimiką i gestem okazywali np. radość, złość, sympatię, nienawiść. Szczególną uwagę zwróciliśmy na przyjaźń i koleżeństwo. Uczniowie pisali na kartkach wyrazy, które mogą wywołać radość, uśmiech. Tworzyli SERCA poprzez ćwiczenia w kodowaniu, nadawali barwy różnorodnym serduszkom, wypisywali wyrazy kojarzące się z przyjaźnią i miłością. W poszukiwaniu tematycznej grafiki i sentencji, korzystali z przeglądarki internetowej.

Samodzielnie układali hasła na temat przyjaźni, np.

  • Kto ma przyjaciela – Nie wie, co to samotność.
  • Prawdziwy przyjaciel, nigdy nie zawiedzie.
  • Przyjaźń trzeba pielęgnować, a będzie trwać wiecznie.

Nawiązaliśmy również do WALENTYNEK, bo to doskonała okazja do wyrażania uczuć względem drugiego człowieka. Zdarza się, że w codziennym życiu, nie zawsze mówimy drugiej osobie, jak bardzo jest dla nas ważna. Wykorzystaliśmy więc ten moment, aby przekazać naszymbliskim i przyjaciołom, za co ich cenimy.

Udało się również zaangażować uczniów do udziału w konkursie: Najpiękniejsza Walentynka. Komisja oceniająca walentynkowe kartki z radością wyróżniła aż 12 prac.

Autorzy najciekawszych:

W kategorii kl. II – III: Kuba Kamiński, Kuba Konopka, Filip Konopka, Radosław Połeć, Eryk Pszenicki, Dawid Przydatek.

W kategorii kl. IV – VIII: Magdalena Cieślak, Krystian Dudkiewicz, Sandra Kęska, Agnieszka Piątkowska, Karol Wosiński, Sebastian Wosiński.

W związku z reżimem sanitarnym, związanym z pandemią COVID-19, tradycyjną pocztę walentynkową zamieniliśmy na elektroniczną. Wyjątkiem byli najmłodsi uczniowie, którzy mogli słowem, gestem, uśmiechem wyrazićswą życzliwość i sympatię.

Zapraszamy również do biblioteki szkolnej. Dzięki warsztatom: O przyjaźni słów kilka… czyli prezentacja wartościowych książek o przyjaźni dla dzieci,zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie w ramach SIECI Współpracy i Samokształcenia, mamy doskonałąpropozycję lektur, które warto przeczytać.

Na początek, zachęcamy fragmentem:

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

Alan Alexander Milne:„Kubuś Puchatek”

 Gratulujemy Uczniom zaangażowania i kreatywności w konkursie plastycznym.

 Dziękujemy Bibliotece Pedagogicznej w Sochaczewie za udostępnienie wartościowych materiałów na temat przyjaźni, które uatrakcyjniły nasze działania.

 Słowa podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Krystyny Wilczek za pomoc w realizacji programu i zorganizowanie uroczystego podsumowania.

 Izabela Kubiak – opiekun SU,

Małgorzata Orzeszek – bibliotekarz