Uczniowie z naszej szkoly z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który przebiegał pod hasłem: #bibliotekaHasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Nasza biblioteka w dużym stopniu oferuje nowoczesne technologie. Podczas zajęć czytelniczych, wykorzystuje się tablice i monitor interaktywny, robota Photona, a ostatnio największą popularnością cieszy się dywan interaktywny. Te najnowsze wynalazki techniki angażują, inspirują i wyzwalają coraz to bardziej oryginalne pomysły uczniów na promocjębiblioteki oraz książki, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

A w tym roku szkolnym mieliśmy w czym wybierać.

Oferta nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przyciągała do biblioteki nawet najbardziej opornych czytelników. Lektury, które cieszyły się największym zainteresowaniem wyeksponowaliśmy na WYSTAWIE, przygotowanej na korytarzu szkolnym. Towarzyszyły im gazetki, ukazujące Rysunki do ulubionych książek, wykonane przez oddział przedszkolny i klasy I – II. Najciekawsze nagrodzono na uroczystym apelu, który odbył się 28 maja 2019r. Ich autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kolorowe plany lekcji, natomiast zwycięzcy pierwszych miejsc – nagrody książkowe.

W tym dniu odbyły się również Podróże z książką. Przegląd literatury podróżniczej skutecznie przedstawiała Natalia Drabińska z klasy V.Reklamującksiążki z serii: Nela – Mała podróżniczka, zachęciła do ich czytania.

 „Baw się z NELĄ!

Ta mała reporterka zaraża otwartością,

optymizmem, pozytywną energią,

inspirując czytelnika do realizacji własnych marzeń.

Bo któż z nas nie lubi podróżować?!

Jeśli kochasz podróże,

 a „szalona wyprawa” to twoje drugie imię,

pozycja ta z pewnością Cię zainteresuje!

 To tylko krótki fragment reklamy, a ci którzy wysłuchali całości, już tego samego dnia wypożyczyli lekturę. Odwiedzając bibliotekę, mogli dokładniej zapoznać się z zawodem bibliotekarza, a przy okazji drukarza, pisarza i księgarza. Dzięki temu udało się zrealizować wybrane punkty z Programu preorientacji zawodowej.

Wśród najmłodszych uczniów najciekawsze okazało się „Czytanie na dywanie” – głośne czytanie książek na dywanie interaktywnym,z wykorzystaniem podkładów muzycznych, dźwięku pianina, odgłosów strumyka. Nie mniej radości wniosłyzajęcia z robotem Photonem. Uczniowie układali z książek labirynt i tak programowali robota, by doprowadził ich do losowo wybranej lektury, którą wspólnie czytali.

Natomiast klasy IV – VIII poza tradycyjną książką, czytały e-booki. Chętni uczniowie w ramach konkursu, pisali prace na temat: Legenda mojej okolicy. Najciekawsze zakwalifikowano do eliminacji powiatowych.

Miło było popatrzeć na wielu pasjonatów książek, którzy poprzez systematyczne czytanie wzbogacili swą wiedzę. Dlatego słusznym odniesieniem do powiedzenia: „Czytanie wzbogaca” są słowa poety i dramatopisarza Jarosława Iwaszkiewicza, który twierdził, że „Czytanie to odnajdywanie własnych bogactw i możliwości przy pomocy cudzych słów”.

Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim Czytelnikom i odwiedzającym bibliotekę. Szczególne podziękowania dla Pani Dyrektor Elżbiety Kopka za bogatą ofertę interaktywnego sprzętu i doposażenie biblioteki w nowości czytelnicze.

Opracowała: Małgorzata Orzeszek