Uczniowie ze SP w Giżycach na wycieczce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie

Wszyscy wiemy, że książka wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Dlatego zajęcia czytelnicze prowadzone w na szej szkole to stały kontakt z książką, który zapewnia rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne. Już od klasy I realizowany program KOŁA CZYTELNICZEGO opiera się na konkretnych utworach, wybranych do realizacji w poszczególnych miesiącach. Zajęcia  odbywają się raz w tygodniu w wymiarze jednej godziny lekcyjnej. W pozostałych klasach prowadzone są zgodnie z potrzebami, przy wykorzystaniu różnorodności metod i form pracy. Najczęściejstosowane to: czytanie na dywanie, drama, pantomima,gry i zabawy integracyjne, logiczne i dramatyczne, burza mózgów. Pani Dyrektor Elżbieta Kopka systematycznie wspiera realizowane projekty oraz inicjuje wartościowe przedsięwzięcia w kształtowaniu właściwych postaw czytelniczych. Wzrost nowości czytelniczych w tym roku szkolnym jest rekordowy. Spełnił oczekiwania czytelników. Ponadto zapewnienie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, ułatwia prowadzenie zajęć. Wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych: drzewka decyzyjnego, e-booków, tablic i monitorów interaktywnych oraz robota Photona maksymalnie angażuje uczniów, za co serdecznie Pani Dyrektor dziękujemy.

Bibliotekarz również na bieżąco doskonali swe kompetencje poprzez udziałw Sieci Współpracy i Samokształcenia „Tikający bibliotekarze’ działającej przy Bibliotece Pedagogicznej w Sochaczewie. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystuje w codziennej pracy.

Znaczącym przedsięwzięciem było nawiązanie współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rybnie.Przekonały się o tym dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I, II, IV. W odpowiedzi na zaproszenie Pani Joanny Rolewskiej pracownika w/w biblioteki, bardzo chętnie odwiedziliśmy to cudowne miejsce.Przed wycieczką utrwalaliśmy zasady bezpieczeństwa, obowiązujące poza terenem szkoły – podczas spaceru, jazdy autokarem, poruszania się w miejscach użyteczności publicznej, a nawet w bibliotece – między regałami książek.

Przeprowadzone przez w/w bibliotekę zajęcia czytelnicze odbyły się 20 maja 2019r. Dostarczyły niezapomnianych wrażeń, radości, nowych doświadczeń, rozwinęły nasze zainteresowanie książką i biblioteką oraz pracą bibliotekarza.

Serdecznie powitani przez Panią Joasię i Panią Olę, z zapartym tchem zwiedzaliśmy bibliotekę. A jednogłośnie przyznajemy, że wywarła na nas ogromne wrażenie. Dla większości była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Z podziwem przemierzaliśmy kolejne pomieszczenia: wypożyczalnię, czytelnię, bibliotekę niedźwiadka, sale przeznaczone na szkolenia, działalność Klubu Seniora, pracownię akustyki i zapisu opracowań dźwięku. Oglądaliśmyteż różne rodzaje książek, od bajek, baśni, po wiersze, opowiadania, komiksy, literaturę popularno-naukową, fantastyczną, przygodową itd.Poznaliśmy budowę książki, zobaczyliśmy książki interaktywne, grające, składane, przestrzenne. Mieliśmy okazję podziwiać „białego kruka” – egzemplarz pochodzący z 1899r., a nawet kronikę biblioteki. Chętnie rozwiązywaliśmy zagadki (tytuł, autor, ilustrator…)i wypowiadaliśmy się na temat książek prezentowanych przez bibliotekarza. Opisywaliśmy ich wygląd: gruba – cienka, duża – mała.Mogliśmy też zaszyć w kącikach książek i czytać lub oglądać wybrane przez nas lektury. A zapewniamy, że w bogatej ofercie księgozbioru, bez problemu każdy znalazł pozycję, która go zainteresowała.

Była też rozmowa na temat poszanowaniaksiążek i sposobu zaznaczenia miejsca, w którym skończyliśmy czytać. Przy tej okazji wykonaliśmy zakładki do książek. Panie bibliotekarki dokładnie nas poinstruowały, udostępniły przeróżne materiały i w efekcie powstały bardzo ładne, pomysłowe, kolorowe prace.

Na zakończenie były dla wszystkich smakołyki i zdrowe jabłuszka, a żegnając się, zapewnialiśmy, że chętnie będziemy odwiedzać bibliotekę. Być może w tym fantastycznym miejscu, uda się nam przeżyć najbliższą NOC BIBLIOTEK.

Wycieczka do biblioteki jest potwierdzeniem na to, że dzieci bardzo chętnie rozmawiają o książkach, czytają je, a zainteresowania czytelnicze kształtuje się z powodzeniem od najmłodszych lat.

Rozważmy też słowa: „Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…”

Cornelia Funke

Serdeczne PODZIĘKOWANIE dla Pana Dyrektora Alberta Jędrzeja Szułczyńskiego Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie, Pani Joanny Rolewskiej i Pani Oli Kacprzak za wspaniałe zajęcia czytelnicze, profesjonalną organizację warsztatów,gościnne,  życzliwe  przyjęcie,rozwijanie zainteresowań czytelniczychoraz troskę o bogactwo wydarzeń kulturalnych.

 Z  wyrazami szacunku i uznania:

Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach – Elżbieta Kopka

Wychowawczyni oddziału przedszkolnego – Anna Karpińska

Wychowawczyni kl. I i kl. II – Małgorzata Orzeszek

Wychowawczyni kl. IV – Krystyna Wilczek