„Nie ma śmieci – są surowce”. Pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym.

Uczniowie klasy VI i VII – pod kierunkiem wychowawców p. Beaty Drozdowskiej i Eweliny Nosarzewskiej – przekonywali społeczność szkolną o tym, że „w rzeczach”, często pozornie niepotrzebnych, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie. Wykorzystując  odpady, które trafiłyby do kosza, uczniowie wykonali  przedmioty, które ponownie mogą nam służyć. Z plastikowych butelek typu PET powstała niezwykle funkcjonalna szczotka do zamiatania podłogi. Z puszki po brzoskwiniach karmnik dla ptaków, domek dla chomika. Z tekturowych  rolek po papierze do pieczenia, fragmentu starego lejka –  rakieta-zabawka dla młodszego brata i wiele innych. Niektóre surowce mogą być wykorzystywane właściwie bez końca. Przykładem takiego surowa są aluminiowe puszki. Stąd też, nasza szkoła uczestniczy w corocznych akcjach zbiórki makulatury i puszek aluminiowych.

Ponadto uczniowie otrzymali cenne wskazówki dotyczące segregacji odpadów. Dokonali analizy kolorowych plansz informacyjnych. Otrzymali wiele cennych wskazówek związanych z dbaniem o środowisko i ekologię w postaci krótkich filmów edukacyjnych.

Warto pamiętać o tym, że to bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji .

 

Zobacz galerię zdjęć: