Patron szkoły

Szkole Podstawowej w Giżycach nadano patrona 11 maja 1974 roku. Otrzymała imię I Armii WojskaPolskiego.
W połowie września 1939 roku w okolicach Giżyc, Wężyk i Piotrowa toczyły się ciężkie walki z Niemcami. 17 września w bohaterskiej bitwie września nad Bzurą brał udział 2 pułk Szwoleżerów Rokitniańskich – jednostka kawalerii Wojska Polskiego, która wchodziła w skład Armii „Pomorze” dowodzonej przez generała Władysława Bortnowskiego. W bitwach uczestniczyła również Armia „Poznań”.
Pod naporem przeważających sił nieprzyjaciela wojsko zmuszone było wycofać się. Polscy kawalerowie wycofując się pozostawili w jednym z gospodarstw archiwum pułkowe szwoleżerów.

Wkrótce do Piotrowa wkroczyli Niemcy. Dotarli do schowanych skrzyń, które hitlerowcy wywieźli w nieznanym kierunku. Przepadły między innymi srebrne puchary zdobyte w konkursach jeździeckich, ale nie znaleźli pamiątek najbardziej cennych, które gospodarz zdążył zamurować w ścianie starej obory. Tę tajemnicę stary rolnik zabrał do grobu. Po 34 latach, odnaleziono w murze: sztandar 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, dwa bogato haftowane proporce do fanfar, grot sztandarowego drzewca, Księgę Pamiątkową Pułku z lat 1992 – 39 oprawioną w skórę.
Na początku lat osiemdziesiątych, nauczyciel historii postanowił urządzić kącik pamięci narodowej z czasów II wojny światowej. Odzew był natychmiastowy. Wśród przyniesionych eksponatów znalazł się pięknie haftowany, nieco zniszczony sztandar 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Sprawa odnalezionych pamiątek stała się głośna, na nowo odżyły wspomnienia z czasów wojny. Dzięki staraniom ówczesnego kierownika szkoły oraz rady pedagogicznej dnia 11 maja 1973 roku szkole nadano imię I Armii Wojska Polskiego, której szlak bojowy wiódł przez nasze tereny w kierunku Warszawy w styczniu 1945 roku.

Na tę wspaniałą i niezwykle podniosłą uroczystość przybyli do Giżyc weterani walk nad Bzurą, byli żołnierze I Armii Wojska Polskiego, rodziny poległych, przedstawiciele władz oraz społeczność lokalna. Zgromadzeni oddali hołd poległym, złożyli kwiaty, zapalili znicze. W tym dniu sztandar 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zastał przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a inne odnalezione pamiątki znalazły swe godne miejsce w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Nadanie szkole imienia było dla uczniów lekcją patriotyzmu, która pozostawiła ślady nie tylko w ich pamięci, ale i w sercach.
11 maja został ustanowiony Świętem Szkoły Podstawowej im I Armii Wojska Polskiego w Giżycach i jest uroczyście obchodzony. Uczniowie naszej szkoły opiekują się grobami bohaterów września, czczą obrońców i wyzwolicieli naszej ziemi, ziemi giżyckiej.

2 października 1993 roku na cmentarzu odbyła się uroczystość środowiskowa zorganizowana przez Urząd Gminy z Iłowa przy czynnym udziale szkoły. W dniu tym została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa oraz pomniki 350 żołnierzy Armii „Poznań” i „Pomorze”, którzy polegli w walkach na terenie Giżyc, Wężyk i Piotrowa.


Go to Top