20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół. Dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im Wojska Polskiego w Giżycach wraz ze swoją wychowawczynią p. Anią Karpińską stwierdziły, że jest to doskonała okazja do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego i człowieka. Małe Zuchy dowiedziały się, żepszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów, wytwarzają jednocześnie cenne produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

Niestety zmiany klimatu oraz nieodpowiednia, nastawiona na duże i szybkie zyski gospodarka rolna, sprawiają, że zapylaczom na całym świecie grozi zagłada.
Sytuacja jest dramatyczna, a pszczoły pilnie potrzebują naszej pomocy.
Co możemy zrobić?

  • Wzbogaćmy nasze ogrody, balkony, tarasy itp. o rośliny przyjazne dla pszczół. Pomyślmy o stosowaniu gatunków kwitnących od wczesnej wiosny do jesieni. Wystarczy jedna doniczka pełna kwiatów.
  • Ograniczmy stosowanie środków ochrony roślin.
  • Zrezygnujmy z jakichkolwiek oprysków w ciągu dnia.
  • Zaakceptujmy niekoszone trawniki lub opóźniajmy ich koszenie. Wkrótce zmienią się one w wielogatunkowe zbiorowiska z roślinami przyjaznymi dla zapylaczy.
  • Przygotujmy poidła dla pszczół i domy dla owadów zapylających.
  • Zacznijmy myśleć o ochronie środowiska na co dzień.

Bez pszczół i innych zapylaczy nie będzie owoców, warzyw i kwiatów. Wyobrażacie sobie taki świat? Bo my nie

Dlatego po wysłuchaniu niezbędnych informacji o pszczołach, obejrzeniu filmów edukacyjnych dla dzieci na temat tych owadów, dzieciaki postanowiły pomóc pszczółkom i posadzić na terenie szkolnym kwiaty. Zapewniły w ten sposób pszczołom dostęp do pokarmu przez cały sezon, a poza tym będą mieć piękny, kolorowy ogródek, a przy okazji stworzyły „kwietną stołówkę”. W Polsce żyje 470 gatunków pszczół. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem! Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. My staramy się im pomóc. Przyłączcie się i posadźciekwiaty przyjazne pszczołom!

Czy wiecie, że pszczoły to nie tylko miód? Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Czy wyobrażacie sobie, co by się wtedy stało? Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. A czy pomyśleliście o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych? Albo o kwiatach, które co roku wyrastają z nasion? Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. My już to wiemy! Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcje pomocy pszczołom, nie tylko w ich święto, ale i na co dzień.

Po tak wyczerpującym dniu dzieci zasiadły do degustacji miodu.Dzieci zajadały  miód, określały jego smak, zapach i konsystencję.

Wiedzą też, że wyróżniamy wiele rodzajów miodów w zależności od tego, z jakich głównie roślin pszczoły przynoszą miód do ula. Miód niezwykle korzystnie oddziałuje przy zwalczaniu przeziębień, pomaga przy zwalczaniu męczącego kaszlu, uspokaja oraz wzmacnia nasz układ odpornościowy.

Podsumowując Nasze Przedszkolaki w ramach obchodów Dnia Pszczoły poznawały budowę pszczoły, oglądały filmy edukacyjne o życiu pszczół, pracy pszczelarza, poznały 8 zasad ochrony pszczół, słuchały opowiadania ,,Ballada o pszczółkach’’, bawiły się na wiosennej łące z pszczółkami, które same wykonały oraz sadziły kwiaty. Na koniec otrzymały Certyfikaty Przyjaciół Przyrody. Brawo!

 

Anna Karpińska