Szkoła nasza to szkoła przyjazna środowisku. Przez cały rok przeprowadzamy różnorodne działania, współpracując z lokalnymi i ogólnokrajowymi organizacjami, zajmującymi się ekologią. Ostatnio zrealizowanym przedsięwzięciem, dzięki współpracy z Fundacją „Nasza Ziemia” był Ekologiczny Tydzień Wiosny w ramach projektu: Uczniowskie EKO-Nawyki.

Samorząd Szkolny z ramienia Koła Wolontariatu „Pomocna Dłoń” oraz szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody byli organizatorami powitania wiosny w ekologicznym klimacie pod hasłem: BĄDŹ TRENDY! BĄDŹ EKO!

Organizatorzy zadbali o bogatą ofertę programową. Bardzo ważnym punktem była projekcja prezentacjimultimedialnej: Uczniowskie EKO-Nawyki, którą udostępniła Fundacja„Nasza Ziemia”. Na bazie trzech bloków tematycznych: Woda, Energia, Odpady, odbyliśmy podróż po świecie eko-nawyków. To była bezcenna nauka, a jej efektem jest skarbnica wiedzy na temat środowiska naturalnego i nawyki, sprzyjające poszanowaniu przyrody.

Zrealizowaliśmy wiele ciekawych zadań. Na szczególną uwagę zasługuje przygotowanie i prezentacja UBIORU wykonanego z surowców wtórnych, m. in.: butelek, papieru, puszek.Ponadto projektanci tych niezwykłych strojów, chętnie się w nich prezentowali. Powstały również piękne prace plastyczne z wiosennymi motywami oraz plakaty na temat: Tak dbam o planetę, z uwzględnieniem oszczędzania wody, energii elektrycznej i segregacji odpadów.

Niektórzy uczniowie, posadzili drzewka, krzewy i rośliny zielne na terenie swej posesji oraz przeprowadzili wiosenne prace porządkowe w ogródku, na podwórku, w domu. Podczas domowych porządków, wypromowaliśmy akcję: Odkręcamy – Pomagamy, która polega na zbieraniu plastikowych nakrętek. Bardzo się cieszymy, ponieważ dosyć dużo ich zgromadziliśmy i niebawem przekażemy na cele charytatywne.

Zorganizowaliśmy również Dzień Wierzby, by podkreślić rangę tego pięknego drzewa. Wierzba jest charakterystycznym elementem polskiego, wiejskiego krajobrazu. Z jej uroku słynie szczególnie Mazowsze.Niestety, wskutek działalności człowieka, liczba tych drzew maleje, a wraz z ich zanikiem ograniczona zostaje różnorodność polskiej fauny. W celu zachowania wierzbowego krajobrazu, w 1996 roku rozpoczęto Akcję Sadzenia Wierzby, która do dziś organizowana jest właśnie 21 marca. Uczniowie, oprócz sadzenia wierzb, podziwiali ich piękno i utrwalili na fotografii. Wybrane prace zamieściliśmy w galerii zdjęć. Natomiast sentencją zdobytej wiedzy, wszelkich działań i doświadczeń jest autorska prezentacja multimedialna:  STAWIAM NA EKO.

Obserwując zaangażowanie uczestników, można stwierdzić, że pierwszy dzień wiosny to doskonała okazja do przygotowania i przeprowadzenia cennych zajęć. Cieszy również fakt, że podjęta inicjatywa, która trwała cały tydzień, spodoba się wszystkim i na długo pozostanie w pamięci.

Pragniemy jednak poinformować, że to dopiero cześć realizowanego projektu. Przed nami kolejne wyzwania w ramach uczniowskich eko-nawyków. Bardzo ważne wydarzenie to ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW, która odbędzie się w naszej szkole w dniach 20 – 22 IV 2021. Jest to akcja zorganizowana dla uczniów i mieszkańców naszego regionu oraz firm, które chcą się pozbyć elektrośmieci. O szczegółach będziemy informować w połowie kwietnia, lecz już dziś, zachęcamy do współpracy.

Wiosenny Tydzień w Klimacie Eko pokazał, w jaki sposób można pozytywnie wpływać naśrodowisko poprzez zmiany we własnym, codziennym życiu. Ponadto przekonał, że warto promować piękno lokalnej przyrody, budząc zainteresowanie, szacunek i współodpowiedzialność za jej stan.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do kampanii ekologicznej w naszej szkole.       

 Inicjatordziałań: Krystyna Wilczek – dyrektor szkoły

Realizatorzy: Izabela Kubiak – opiekun SU i Małgorzata Orzeszek – opiekun LOP

 

plakat WDZE