W naszej szkole podsumowaliśmy 4 marca 2021r. kolejny punkt realizowanego projektu – „Dzieci Uczą Rodziców” pt.: Kosmiczna Przygoda.Podczas uroczystości Pani Dyrektor Krystyna Wilczekpogratulowała uczniom owocnej pracy, a najbardziej zaangażowanym wręczyła –Dyplom Zdobywcy Kosmosu.

Zajęcia odbyły się w klasie II i w klasie III, a tematyka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Głównym celem było zdobycie wiadomości na temat kosmosu, badańprowadzonych w tym kierunku orazroli lotów kosmicznych w poznawaniu wszechświata.

Uczniowie, m. in. tworzyli w sali lekcyjnej tematyczne kąciki, w których utrwalali i pogłębiali swąwiedzę.Wykorzystali też z zasoby biblioteki szkolnej.Zgromadzone książki, plansze, ilustracje,skutecznie zachęcały do poznawania nowych treści.Wszyscy z zapałem odkrywali tajemnice wszechświata, omawiali dokonaniaMikołaja Kopernika, poznali historię pierwszych ludzi w kosmosie,rozmawiali na temat sposobów obserwacji gwiazd (np. gołym okiem, lunetą, teleskopem naziemnym, teleskopem kosmicznym).Samodzielnie ustalili w kartach pracy kolejność występowania planet w Układzie Słonecznym, wędrowali po kosmicznym labiryncie, projektowali postać kosmity. Otrzymali też obrazki do pokolorowania i zabrali je do domu, aby porozmawiać z rodzicami na realizowany temat.

Ważnym momentem zajęć była dyskusja nad słowami astronautyNeila Armstronga, który postawił nogę na powierzchni Księżyca: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Natomiast najwięcej radości dostarczyły zabawy związane z grawitacją i spadającymi przedmiotami.Na bazie poznanych ćwiczeń ruchowych i zdobytej wiedzy, uczniowie improwizowali: chaos kosmiczny, powstawanie planet, ruch meteorytów i innych ciał astralnych, ruch wszystkich planet naszego układu.

Szczególnego przygotowania wymagała drama: Słońce i planety, która polegała na wymyśleniu i przedstawieniu przez uczniów ruchu planet orbit, po których krążą, odległości od Słońca, położenia względem innych planet i ciał astralnych. W tym ćwiczeniu, uczestnicy zwrócili uwagę, że prawie wszystkie planety Układu Słonecznego krążą antyzegarowo.  Wyjątek jest jeden – Wenus krąży zegarowo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawdopodobnie, dlatego, że ta planeta zderzyła się z jakimś ciałem i w wyniku tego zderzenia zmieniła kierunek ruchu.

Przeczytali również fragmenty lekturyW. Chotomskiej pt. „Dzieci Pana Astronoma.” Teksty: ,,Pan Astronom mówi o Planetach” oraz„Pan Astronom mówi o Słońcu”, zainicjowały do samodzielnego tworzenia zagadek, łamigłówek i prowadzenia doświadczeń, m. in.: zjawisko dnia i nocy, fazy Księżyca, zaćmienie Słońca. Korzystając z komputera, oglądali zdjęcia, prezentacje multimedialne i filmy. Poznali nowe piosenki o planetach i kosmosie. Wykonali wiele prac plastycznych. Konstruowali pojazdy kosmiczne, stacje badawcze, „Odlotowy strój”. Pisali list do kosmonauty i redagowali pytania do wywiadu z astronomem.Wybrali się również w fantastyczną podróż z ElonemMuskiem.

Podsumowując zajęcia dotyczące kosmosu, uczniowie wykazali się bogatą wiedzą na temat otaczającego wszechświata. Dla niektórych była to doskonała okazja do zaprezentowania swych zainteresowań. Jednomyślnie doszli też do wniosku, że Ziemia, jako nasza planeta, we wszechświecie jest bardzo maleńka, lecz dla nas najważniejsza i należy o nią dbać.

Szkołę do projektu zgłosiła dyrektor: Krystyna Wilczek

Zajęcia przeprowadziły: Izabela Kubiak, Małgorzata Orzeszek, Andżelika Wróblewska