„Dziecko nie rodzi się z genem przedsiębiorczości, tylko dlatego, że jego rodzice np. mieli swoje firmy i doskonale na nich zarabiali. Przedsiębiorczość to zespół cech, które można w dziecku kształtować”

dr Marta Majorczyk, pedagog i wykładowczyni akademicka.

 

Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą Beatą Drozdowską uczestniczą  w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt.: „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”

Realizację projektu rozpoczęliśmy w wyjątkowym tygodniu czyli Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. Intrygujący temat przewodni pierwszych zajęć przeprowadzonych w ramach projektu naprawdę dawał wszystkim do myślenia: „Czy strach może być sojusznikiem?”. Okazuje się bowiem, że strach ma nie tylko wielkie oczy, ale i spore szanse na bycie oswojonym: trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób właściwie go wyrażać za pomocą mimiki, gestu czy mowy ciała. Konkretne wsparcie w lepszym zrozumieniu tych sposobów zaoferowali uczniom także ich rodzice, którzy chętnie „włączyli się do akcji” JTo wszystko po to, by uczyć młodych ludzi praktycznego rozwijania swojej kreatywności, współpracy w grupie i empatii do drugiego człowieka.

Realizacja projektu zakłada dwuetapowość działań. Najpierw  odbywają się lekcji z cyklu „Lekcje na rozgrzewkę”, które integrują klasę i oswajają uczniów z ich własnymi emocjami, pozwalają lepiej zrozumieć np. strach, stres, złość. W dalszej kolejności odbywać się będzie cykl lekcji tematycznych dotyczących przydatnego w praktyce bilansu mocnych i słabych stron, skuteczności działań w zespole, celowości tworzenia planu czy umiejętności uczenia się na własnych błędach.

Współczesny świat w swoim obecnym kształcie wzmaga poczucie niepewności człowieka ze strachem patrzącego w najbliższą przyszłość dla siebie i swojej rodziny. Nie możemy koloryzować rzeczywistości, podawać jej uczniom w postaci, niż jest naprawdę. Powinniśmy za to mądrze uczyć jej rozumienia, dojrzałej odpowiedzialności za jej aktywne współtworzenie w najbliższych latach, dekadach. Przekuwania naszego wrodzonego poczucia strachu w sprawczą siłę dokonywania zmian, na które ten sam świat tak bardzo oczekuje.

Realizacja projektu trwać będzie do 20 maja 2021. Projekt realizowany jest wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Opracowała: Beata Drozdowska