Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna Dłoń” oraz Liga Ochrony Przyrody z naszej szkoły zainicjowali akcję: „Dokarmianie ptaków zimą”.

Mróz i śnieg utrudniają zwierzętom zdobywanie pokarmu, dlatego należy przyjść im z pomocą. Pamiętajmy jednak, że to duża odpowiedzialność i musimy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Pomoc ptakom najlepiej rozpocząć nie wcześniej, niż po pierwszych opadach śniegu, bo dopiero wtedy, zdobywanie pożywienia staje się trudne. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania. Konieczne jest więckonsekwentne i regularne wykładanie karmy. Dobór pokarmu jest również bardzo ważny. Trzeba wiedzieć, czym karmić ptaki, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. W ptasim jadłospisie powinny się znaleźć wszelkiego rodzaju nasiona, m.in.: słonecznika, dyni, kukurydzy, ziarna prosa, pszenicy, owsa. Przysmakiem mogą być również orzechy, suszone lub świeże owoce oraz słoninka. Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić, jak ludziom.

Korzystając z powyższych rad, uczniowie kl. II i kl. III wzbogacili ptasiąstołówkę o nowe karmniki oraz odświeżyli te z ubiegłych lat. Nasypali do nich ptasich smakołyków. Warto wspomnieć, że piękne, tradycyjne, drewniane jadłodajnie dla skrzydlatych przyjaciół wykonane zostały z drewnianych odpadów. Podczas zajęć z edukacji przyrodniczej,omówili również budowę karmnika. Zwrócili uwagę, że powinien mieć duży skośny dach, chroniący przed śniegiem i deszczem. Namoczone ziarna i chleb szybko pleśnieją, a zjedzenie przez ptaka zepsutego pokarmu, może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Dzieci z oddziału przedszkolnego z wychowawczynią Anną Karpińską również od pierwszych opadów śniegu, dbają o ptasią stołówkę, gromadzą karmę i uzupełniają w zależności od potrzeb.

Uczniowie, którzy uczą się zdalnie otrzymali materiały, dzięki którym przypomnieli sobie niezbędną wiedzę w tym zakresie. Koordynatorzy przedsięwzięcia:Izabela Kubiak  Małgorzata Orzeszekskutecznie zachęciły do udziału w akcji. Z relacji uczniów, wynika, że na terenie ich posesji, ptaki są systematyczniedokarmiane. Niektórym udało się sfotografować urocze sikorki. Jedna z uczennic napisała nawet krótką rymowankę:

W zimowe chłody,

Zapraszam do ptasiej gospody.

Tu, każdy skrzydlaty łakomczuszek,

napełni swój pusty brzuszek.

 Zachęcamy, aby każdy – uczeń, rodzic, nauczyciel, pracownik szkoły, został wolontariuszem! Wystarczy trochę chęci, a sikory, wróble, gile, jemiołuszki, czy trznadle odwdzięczą się radosnym szczebiotem. Zainteresowanym polecamy stronę: „Jak mądrze dokarmiać ptaki”: https://www.youtube.com/watch?v=XdlpLOLGgkA
Cieszę się bardzo, że ptasia stołówka na terenie szkoły tętni życiem i zachęca do obserwacji. Takie działania uczą odpowiedzialności, troski o świat zwierząt, są też ważnym walorem edukacyjnym oraz dają wiele radości i satysfakcji.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym.

Krystyna Wilczek – dyrektor szkoły