„Czy ktoś widział gdzieś bałwana?

Proszę Pani, proszę Pana…

A z czego był zrobiony?

Ze śniegu ulepiony…”

Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekują nadejścia zimy. Często w przedszkolu biegną do okna, aby zobaczyć, czy spadł wreszcie upragniony, pierwszy śnieg. A gdy za oknem zawirują pierwsze białe śniegowe płatki, trudno zatrzymać dzieci nawet przy bardzo ciekawych zajęciach. Zawsze będą takie, które podbiegną do okna, przykleją nos do szyby i zawołają: – śnieg, proszę pani, pada śnieg! A nauczycielka cieszy się razem z dziećmi, wygląda z nimi przez okno, snując wspólne projekty wesołych zabaw, a ponieważ pogoda bardzo sprzyja teraz zimowym projektom oraz zabawom badawczym, dzieciaki z oddziału przedszkolnego  postanowiły pierwszy — jak wziąć udział w obchodach: Dnia Śniegu (17.01.2021r.)  oraz Dnia Śniegowego Bałwanka (18.01.2021r.).

Do udziału w zimowych projektach badawczych zostali zaproszeni również Rodzice, którzy z wielką chęcią i radością wzięli udział w zimowych zabawach. Pierwszym z zadań wyznaczonych przez wychowawczynię A. Karpińską było ulepienie w weekend rodzinnego bałwana, zabawy na śniegu np. bitwa na śnieżki, kulig itp. Następnym zadaniem było uwiecznienie wszystkiego na fotografii lub nagranie krótkiego filmiku, który Rodzice przesłali do wychowawcy. Brawa dla Rodziców oraz Dziadków za pomysły oraz wielkie ukłony i podziękowania za nadesłane zdjęcia oraz nagrania, na których widać, że z dzieckiem można się świetnie bawić, nie tylko  w domu, nie tylko latem. Z nadesłanych fotografii i krótkich filmów można wywnioskować, że frajdę miały nie tylko dzieci, ale i dorośli. 😊 No cóż…o to nam właśnie chodziło! Grunt to dobra zabawa.
18.01.2021r. w poniedziałek, już w przedszkolnej sali kontynuowaliśmy nadal nasz projekt. Powstało wiele sylwet bałwanków. Przedszkolaki poznały też etapy lepienia bałwana. Poznały piosenkę pt.: ,,Bałwankowa rodzina”. Oraz wysłuchały opowiadania o ,,Wesołym Balwanku”.

19.01.2021r. we wtorek dzieci próbowały udzielić odpowiedzi na pytanie: ,,Skąd się bierze śnieg?”.Wiedzą już, że śnieg pada z szarych, ciężkich chmur. Chmury śniegowe utworzone są z kryształków lodu. Kryształki te powstają z pary wodnej gdy ta zetknie się z zimnym powietrzem.
Obserwowały płynące po niebie chmury i przypominały sobie, że są one wynikiem parowania wody, o czym rozmawiały poznając porę roku- Jesień.
Wykonaliśmy też eksperyment „CZY I JAK WODA PARUJE ZIMĄ?”. Umieściliśmy na parapecie za oknem talerzyk z wodą, obserwowaliśmy zawartość talerzyka i zauważyliśmy, że kiedy była mroźna pogoda, woda na talerzyku zamarzała, powstał z niej lód, który po pewnym czasie zniknie z talerzyka- wyparuje. Później udaliśmy się na zajęcia w plenerze, by sprawdzić  czy para wodna może zmienić się w kryształki lodu. Dzieciaki dmuchały na metalowe przedmioty i po pewnym czasie przedmiot ten pokrywał się szronem, a więc wiedzą już, że śnieżynki to para wodna, która zamarza w chmurach, a szron to para, która zamarza na metalowych przedmiotach, szybach, gałązkach drzew itp.
20.01.2021r. w środę nasze zuchy przeprowadziły kolejną zabawę badawczą. Sprawdzały czy z każdego śniegu da się ulepić bałwana. Próbowały w poniedziałek, kiedy było bardzo mroźno, niestety zbyt zimno by śnieg się lepił. Spróbowały drugi raz 19 stycznia i udało się! Ponieważ śnieg mokry pada wtedy, kiedy nie jest zbyt zimno; moczy ubranie, z trudem daje się strząsnąć, łatwo formować go w kulki.Śnieg „puchowy” pada wtedy, kiedy jest bardzo zimno; jest suchy, nie można go lepić, przenoszony jest z miejsca na miejsce przez wiatr, tworzy zaspy, łatwo daje się zdmuchnąć. Sprawdziliśmy również kiedy śnieg skrzypi pod nogami i okazało się, że tylko w czasie dużego mrozu.Ten dźwięk powstaje w wyniku łamania się kryształków śniegu pod butami. Następnie wykonaliśmy eksperyment udowadniający, że śnieg wcale nie jest taki czysty jak nam by się mogło wydawać. Umieściliśmy słoik wypełniony śniegiem pod ciepłym kaloryferempo pewnym czasie śnieg roztopił się, w słoiku pojawiła się brudna woda. Odbyły się również zimowe zabawy śniegiem i na śniegu: pod lupą sprawdzaliśmy jakie kryształy mają płatki śniegu. Przypomnieliśmy sobie nasze zimowe piosenki oraz poznaliśmy wiersz „CO MOŻNA RZEC O ŚNIEGU”- H. Szayerowej.

Na koniec wspólnych zimowych badań i eksperymentów, które wliczając weekend i śnieżne zadania dla Rodziców trwały 5 dni, obejrzeliśmy sobie film pt.: ,, Korzyści i szkody jakie niesie ze sobą śnieg”. Wychowawczyni przygotowała na pamiątkę dyplomy i filcowe śnieżynki.

Żegnając się wszyscy wesoło zaśpiewaliśmy: ,,Hu Hu Ha….Hu Hu Ha … Zima wcale nie jest zła!”