Przedszkolaki  już czwarty raz biorą udział w Akcji MEN #RazemNaŚwięta . Wszystkie dzieci bardzo chętnie włączyły się w przedświąteczny wolontariat. Cały tydzień pod czujnym okiem swojej wychowawczyni Anny Karpińskiej przygotowywały upominki oraz karty świąteczne dla ludzi samotnych, chorych, potrzebujących. Wychowawczyni zakupiła wszelkie potrzebne materiały oraz zgromadziła listę takich osób na naszym terenie. To był bardzo pracowity tydzień, ale dzięki temu przedszkolaki zdobyły niezbędną wiedzę o tradycjach i zwyczajach Bożonarodzeniowych, osłuchały się z kolędami oraz pastorałkami i świątecznymi piosenkami dla dzieci, które towarzyszyły nam przy tworzeniu kart i upominków. Wszyscy, pracowali w pocie czoła, by już w najbliższych dniach zacząć wysyłać i dostarczać upominki i karty. Nasze dzielne dzieciaki zrezygnowały nawet ze swobodnej zabawy, by zdążyć ze wszystkim na czas. Dzięki tej Akcji przedszkolaki zrozumiały, że ludzie mają potrzebę robienia czegoś, co ma sens, a pomaganie innym ma sens. Takie działania uczą wrażliwości, współpracy, odpowiedzialności za konkretnego człowieka oraz wyzwalają z egoizmu. Poza tym to doskonała szkoła otwierania się na innych i nauka ,,lubienia” drugiego człowieka.

W nagrodę za trud i zaangażowanie tak  ,,MAŁYCH LUDZI” w tak ,,WIELKĄ AKCJĘ”, P. A. Karpińska przygotowała dla swoich podopiecznych małą niespodziankę, ostatniego dnia, w piątek, do dzieci zawitała Pani Zima ,  w której rolę wcieliła się oczywiście wychowawczyni oddziału przedszkolnego. Dzieci były zaskoczone, tym bardziej, że i dla nich nie zabrakło strojów do przebrania za postaci, które kojarzą się z nadchodzącą porą roku. Mali uczniowie przedstawili dwie zabawne scenki pt.: Bałwankowe kłopoty” oraz ,, Zima wcale nie jest zła!”

To był bardzo ciężki tydzień, wszyscy pracowali jak przysłowiowe mróweczki. Bywały również i chwilę zmęczenia oraz zwątpienia… czy się uda…czy zdążymy na czas…? Wychowawczyni mobilizowała dzieci, nie zawsze było łatwo, ale to, co otrzymała w zamian, jest bezcenne i niezwykle mobilizujące do życia- uśmiech Małych Zuchów, który rozgonił wszystkie czarne chmury i dał niezwykłą siłę do działania.

Kierujemy również wielkie podziękowania za zgłoszenie szkoły do Akcji p. dyrektor Krystynie Wilczek, p. Małgorzacie Orzeszek oraz p. Izabeli Kubiak- Opiekunowi Szkolnego Klubu Wolontariatu. To wielki zaszczyt zostać małym wolontariuszem, choć małym to może złe określenie, bo jak ktoś mały może robić tak ,,wielkie” rzeczy? Brawo Przedszkolaki, życzymy Wam, aby nigdy nie zabrakło Wam chęci do działania i pomagania innym. Oby empatia, której uczycie się już od najmłodszych lat w przedszkolu, pozostała w Was na zawsze, a Wasze serduszka niech zawsze wypełnia miłość, dobro i radość!

 

Anna Karpińska