Czary mary, czary mary…
Tak! To Andrzejkowe czary!

“Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie “Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.
W oddziale przedszkolnym  w tym roku świętowaliśmy “Andrzejki”30 listopada. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja oraz przygotowane przez dzieci parę dni wcześniej magiczne czapeczki.

W tym dniu, na naszej przedszkolnej scenie, mogliśmy podziwiać prawdziwą czarodziejkę, która zabrała nas do świata magii i czarów. Spotkanie z czarodziejką, w rolę której wcieliła się wychowawczyni dzieci Anna Karpińska, to nie jedyna atrakcja andrzejkowego święta. W ramach wprowadzenia do zajęć wysłuchali utworu „Uczeń czarodziejki” P. Hewthoth.  Podczas zajęć z obszaru intelektualno-przyrodniczego wysłuchali opowiadania M. Terlikowskiej „Andrzejki”. Podczas muzykoterapii wysłuchali utworu „Czarodziejki Flet” W.A. Mozart. W sali na dzieci czekały kolejne emocje i przeżycia. Tym razem już wszystkie przedszkolaki mogły, jeśli tylko chciały, zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Do tego celu posłużyła, najbardziej znana andrzejkowa wróżba – lanie wosku, oraz inne wesołe zabawy – np. Butelka”, „Trzy kubki”, „Zapałka prawdę Ci powie”, „Szpilki pełne magii” ,wyciąganie losów z magicznego kapelusza, jak będzie na imię miał ich przyszły mąż lub przyszła żona, kto najszybciej wyjdzie za mąż, jaki prezent dostaną pod choinkę, zaglądanie pod czarodziejskie talerzyki, kim będę w przyszłości, co mnie spotka itp. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Dzieciaki nauczyły się także piosenki ,,Andrzejkowe Święto” oraz magicznego zaklęcia .

I tak dzień magii i czarów dobiegł końca, z całą pewnością można go uznać za bardzo udany. Mamy nadzieję, że dzieci będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.

Anna Karpińska