Szkoła nasza przyłączyła się do akcji:„Sprzątanie Świata – Polska 2020”. Tegoroczna edycja, którą podsumowaliśmy2 listopada 2020r. różniła się od poprzednich z powodu pandemii Covid – 19. Udało się jednak osiągnąć zamierzone cele.

W tym roku przebiegała pod hasłem: Plastik? Rezygnuję, redukuję, segreguję

Wszyscy bardzo chętnie włączyli się w realizację adresowanych do nich zadań:

  • Sprzątanie świata zacznij od swojego mikroświata.
  • Plastik w środowisku – Problem czy wyzwanie?
  • Jak dużo plastiku jest wokół nas?
  • Kreatywnie o plastikowych odpadach.
  • Jak można wykorzystać plastik?

 Zgodnie z opracowanym do powyższych zagadnień programem, dzieci z oddziału przedszkolnego i wszyscy uczniowie dowiedzieli się, czym jest plastik i jakie niebezpieczeństwo stanowi dla całej Ziemi i jej mieszkańców. Poznali kilka prostych sposobów na ograniczenie plastiku w życiu codziennym. Zadaniem domowym było posprzątanie własnego kawałka świata, a także zainicjowanie debaty rodzinnej na temat: „Jak ograniczyć plastik w naszym domu?”Porządkowali również swoje podwórka i pomieszczenia, a nawet szafy. Niepotrzebne już przedmioty, ubrania, książki, zabawki, przekazalipotrzebującym. Rysowali i kolorowali planetę, przygotowali plakaty, ułożyli hasła, uczyli się prawidłowo segregować śmieci. Sprawdzali, jak w naszej szkole segreguje się odpady i jakie są ich ilości w okresie miesiąca. Najmłodsi uczniowiezapoznali się z bohaterami książki „Gang Fajniaków”, rozwiązywali quizy i zagadki ekologiczne. Cykl zajęć: „Drugie życie odpadów” zaowocował ciekawymi wytworami.Powstały m. in.: świeczniki, wazony, pojemniki na przybory szkolne i artykuły spożywcze.  Duża, plastikowa butelka po wodzie, zamieniła się w przepiękny kosz na śmieci w postaci zielonej żabki. Natomiast plastikowe stworki, przypominały: Bądź EKO. „Rady nie od parady”, redagowane metodą burzy mózgów, potwierdziły, że o odpadach wiemy prawie wszystko. Uczniowie klas starszych na lekcjach wychowawczych dyskutowali na temat szacunku dla Ziemi, ograniczenia plastiku, a w pracach plastycznych ukazali ich negatywny wpływ na środowisko.Dokonali też inwentaryzacji plastiku, wypełniając odpowiednie tabele zebranymi informacjami. Warto podkreślić, że wykonali wszystkie zadania przewidziane w programie.

Pamiętajmy, by zawsze dbać o naszą planetę. Unikajmy kupowania rzeczy z plastiku, na zakupy zabierajmy ze sobą torby, żeby nie przynosić kolejnej, plastikowej reklamówki ze sklepu. Używajmy butelek zwrotnych. Zadbajmy o dwustronne drukowanie, czy zapisywanie kartki papieru. Zbierajmy zużyte kartki, by oddać je do przetworzenia. Zabezpieczmy papier przed tłustymi zanieczyszczeniami – inaczej nie będzie nadawał się do przetworzenia.Stan otoczenia zależy głównie od postawy nas samych. Starajmy się dbać o środowisko nie tylko od święta, lecz każdego dnia.

 Przeprowadzona kampania, która trwała od 18 września 2020r. do 30 października 2020r., nauczyła wszystkich poszanowania środowiska naturalnego i pokory dla otaczającej przyrody. Z powodzeniem promowała postawy i zachowania proekologiczne, a także uświadomiła nam, że stan naszej planety, zależy w dużej mierze od nas samych.

Gratulacje dla uczniów, rodziców, opiekunów i wszystkich zaangażowanych, a za szczególną aktywność– Wyróżnienie Specjalne Dyrektora Szkoły.

Akcja odbyła się z inicjatywy Pani Dyrektor Krystyny Wilczek, która zgłosiła szkołę do 27 edycji programu, przy współudziale pracowników szkoły i nauczycieli koordynujących działania: Anny Karpińskiej, Izabeli Kubiak i Małgorzaty Orzeszek.