Nasza szkoła włączyła się w realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego: „Bezpieczne domy – Przyjazne miasta”. Szkołę do projektu zgłosiła Pani Dyrektor Krystyna Wilczek.

Materiały do projektu przygotowane zostały przez zespół TupTupTup.org.pl oraz przez Fundację Habitat for Humanity. Nauczyciele realizujący projekt wykorzystali również własne pomysły, by w pełni osiągnąć zamierzone cele, a przede wszystkim dostarczyć wiedzy na temat mieszkalnictwa w różnych częściach świata.

Kreatywne zajęcia w klasie II i klasie III z tematyki „Zrównoważonych Miast” bardzo spodobały się uczniom. Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka z bajkami. Razem z jej  bohaterami wyruszyli  do miast Argentyny, Nepalu oraz Etiopii. Dzięki temu poznali: miasto aspirujące do miana miasta przyjaznego, miasteczko zniszczone trzęsieniem ziemi oraz miasto z rozległą enklawą biedy (tzw. slumsem)Wspólnie poszukiwali odpowiednich rozwiązań, aby poprawić warunki życia ludzi w poszczególnych miejscach. Z powodzeniem odpowiedzieli na pytania:Co to takiego przyjazne miasto? Jakie ma cechy? Czy możemy coś zrobić, by miasto było przyjazne?  Odbyły się również zajęcia czytelnicze „Domy świata”, które przybliżyły uczestnikom wygląd tradycyjnych domów z różnych części naszego globu, ich podstawowe elementy i różnice między nimi. Wspólnie czytali opowiadanie: „Budujemy bezpieczne domy, czyli bajka o współpracy”, w której bohaterowie Tola i Urwis dołączyli do grupy wolontariuszy, budujących bezpieczne domy w slumsach stolicy Etiopii. Czytany tekst zainspirował uczniów do projektowania domów. Powstały różnorodne budowle według indywidualnych pomysłów.

W zbiorze zrealizowanych scenariuszy pojawiły się również propozycje zajęć, mające na celu zwrócenie uwagi na problemy współczesnego świata, np. problem biedy, brak wody, życie w slumsach. Dzięki prezentacji dzieci dowiedziałysię m. in., w jakich miejscach na świecie istnieją obszary slumsowe, ile osób w nich mieszka oraz jak można zapobiec ich dalszemu tworzeniu.

Cieszymy się, że udało się sprawnie zrealizować projekt, osiągnąć zamierzone cele, uświadomić uczniom rolę miast przyjaznych środowisku i człowiekowi oraz znaczenie wolontariatupodkreślają realizatorzy:

 Krystyna Wilczek – dyrektor szkoły,

Izabela Kubiak i Małgorzata Orzeszek – nauczyciele