W Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach odbyła się 15 października 2020r. uroczysta akademia. Pierwszą częśćpoświęconą Papieżowi –  Św. Janowi Pawłowi II z okazji XX Dnia Papieskiego rozpoczęła uroczyście Pani Dyrektor szkoły Krystyna Wilczek.

Pani Dyrektor poinformowała, że idea tak zwanego „Dnia Papieskiego”  narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, czyli dniem wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podkreśliła, że podczas Dnia Papieskiego pochylamy się, co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „TotusTuus” jest blisko związane z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem wybrał to hasło na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „TotusTuus” oznacza „Cały Twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję.

Tegoroczny Dzień Papieski miał charakter wyjątkowy. Przede wszystkim, dlatego, że odbywał się w okresie pandemii koronawirusa, ale również dlatego, że obchodzimy go w roku 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Z okazji wspomnienia naszego Wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II, społeczność szkolna wzięła udział w obchodach XX Dnia Papieskiego. Centralnym punktem była uroczysta akademia, w czasie, której odbyła się inscenizacja słowno – muzyczna, przygotowana przez uczniów z klas VII i VIII. Występom towarzyszył pokaz slajdów, ukazujących życie i pontyfikat Jana Pawła II.  Obecni, mogli nie tylko posłuchać wspomnień świętego, związanych z jego dzieciństwem i młodością, ale poznać, zgodnie z hasłem dnia, nieznane lub mało znane fakty z życia św. Jana Pawła II, Jego pasje i zainteresowania oraz przekonać się, że był człowiekiem z dużym poczuciem humoru.

Podczas uroczystości była także okazja do wspólnego śpiewania pieśni, związanych z naszym polskim świętym. Papież umarł, ale w naszej pamięci, w polskich sercach, zostanie na zawsze. Zgłębiając to, co mówi do nas  nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie Jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za Jego osobę. Mieliśmy też okazję wysłuchać koncertu pieśni oraz zaśpiewać Jego ukochanąpieśń –„Barkę”.

Warto podkreślić, że Szkolny Klub Wolontariatu przygotował w bibliotece wystawę książek nt. Św. Jan Paweł II, a chętni uczniowie wykonali prace plastyczne: Witraż z Papieżem.

Kolejny punkt uroczystości poświęcony był Dniu Edukacji Narodowej. Z tej okazji Pani Dyrektor złożyła wszystkim Pracownikom Oświaty serdeczne życzenia. Podziękowała za trud podejmowanej, na co dzień pięknej i odpowiedzialnej pracy. Życzyła, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji w tych trudnych dla nas wszystkich czasach.

Odczytała też życzenia od Wójta Gminy Iłów, Przewodniczącego Rady GminyPrzewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz księży – Marcina Banasiaka i Tomasza Jackowskiego Wręczyła również nagrody Pracownikom Oświaty za ich szczególne osiągnięcia w pracy, życząc dalszych sukcesów.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: Anna Arkuszewska, Beata Drozdowska, Anna Karpińska, Mariola Koperska, Izabela Kubiak, Małgorzata Orzeszek i Paweł Piątkowski.

 

Życzenia dla Pracowników Oświaty popłynęły również od Uczniów i Rady Rodziców, a piosenka „Nauczycielski awans” zakończyła wspólne świętowanie.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowania i uwagę.

Organizator uroczystości: Krystyna Wilczek – Dyrektor szkoły