2 października 2020

Z radością informujemy, że nasza szkoła została przyjęta do grona tegorocznych Organizatorów Lokalnych Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) 2020 uczestnicząc po raz kolejny w akcji promującej zabawową formę nauczania i uczenia się matematyki.

Otrzymaliśmy licencję Organizatora Lokalnego, upoważniającą do przeprowadzenia akcji ŚDTM.Można nas znaleźć na www.wmtday.org

Akcja była zachętą do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Stwarzała uczniom szansę  do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Dorośli mogli natomiast dać przykład dzieciom prezentując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.Było to wielkie święto w szkole trwające cały tydzień. Uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw, a momentem kulminacyjnym stał się dzień przeprowadzania egzaminów. Odbył się on pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Tabliczka mnożenia śni się niektórym z nas po nocach. „Koszmar” ze szkolnych lat lekcji matematyki wraca po latach nawet w wieku dorosłym. A tak całkiem poważnie  nauka tabliczki mnożenia to bardzo trudny okres dla większości uczniów i ich rodziców. Konieczność opanowania umiejętności szybkiego mnożenia wymaga znalezienia odpowiedniej metody, która pobudzi wyobraźnię i pomoże w zrozumieniu tego, na czym polega mnożenie. U jednych pomaga posługiwanie się rekwizytami, u innych liczenie kostek na palcach, a jeszcze inni zmuszeni są do wkuwania poszczególnych obliczeń „na pamięć”. Bez względu na wybrany sposób nauki ważne jest zrozumienie tego, skąd biorą się wyniki wykonywanych działań. Jest to istotne, gdyż o ile tabliczki mnożenia można się nauczyć na pamięć, o tyle bardziej skomplikowanych treści z zakresu matematyki nie da się „wyuczyć na blaszkę”, tylko trzeba je zrozumieć.

W tym roku akcja ograniczyła się do terenu szkoły ze względu na aktualne warunki epidemiczne. Niemniej jednak bez wątpienia – podobnie jak w latach ubiegłych – Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia był świetną okazją do spojrzenia nieco przychylniejszym okiem na praktyczną umiejętność korzystania z rozlicznych dobrodziejstw tabliczki mnożenia. Pamiętajmy: tabliczka mnożenia jest jak tabliczka czekolady – przydaje się w każdym wiekuJ
Dziękuję za ogromne zainteresowanie akcją oraz życzę miłej zabawy z tabliczką mnożenia również za rok!
Z życzeniami wielu edukacyjnych sukcesów,

Lokalny Organizator ŚDTM

Beata Drozdowska