„Rozgościła się wiosna,
świat jest piękny – jak z bajki.
Dzisiaj swój dzień obchodzą
Niezapominajki.”

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które zapoczątkował redaktor radiowej „Jedynki” Andrzej Zalewski w 2002 roku. Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a redaktor Zalewski zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. Zwrócił on uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu, np. oszczędzając wodę, energię, gaz, segregując śmieci czy dbając o czystość w lesie.

Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem. Przypomina nie tylko o bogactwie i pięknie ojczystej przyrody, ale także o osobach, które kochamy.

Organizując to świętow naszej szkole, staramy się nie tylko rozbudzać w uczniach miłość i szacunek do otaczającej przyrody, ale także kształtować w nich pozytywne uczucia, postawy przyjaźni i serdeczności. Bądźmy dumniz niezapominajki, ale zróbmy też wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić ją przed zniszczeniem.

Idea obchodów, która przypada na trudny czas światowej pandemii, jest przypomnieniem sobie również o tych, o których nie pamiętamy w codziennej bieganinie, wyrażeniem szacunku i wdzięczności dla nich.

Dlatego zadaniem uczniów było wykonanie dowolną techniką symbolicznego kwiatka niezapominajki, którym mogli obdarować osoby ze swego najbliższego otoczenia. Uczniowie wykonaliprzepiękne błękitne bukiety, a wręczając je, wypowiadali miłe słowa obdarowywanym. Niektórzy, specjalnie z tej okazji ubrali się w stroje, nawiązujące do święta, a nawet własnoręcznie wykonali ekologiczne kreacje z odpadów.

W sekretnym języku kwiatów, niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, miłości do Ziemi.Niech niezapominajka przypomina wszystkim o tym, żebyśmy dbali o przyrodę, o nasz wspólny dom oraz doceniali wartość drugiego człowieka.

Zachowanie od zapomnienia ważnych momentów w życiu, osób, miejsc, sytuacji, obiektów, obrzędów i tradycji to główne przesłanie, które towarzyszyło obchodom święta w naszej szkole oraz prośba do wszystkich, by przyjrzeli się swym uczuciom i emocjom, zachwycili się kimś lub czymś, zatrzymali na moment, by cieszyć się chwilą, taką, jaka jest. Przecież piękno można dostrzec zawsze i wszędzie, jeżeli tylko chcemy.

Niech sens obchodów tego dnia uświetni fragment wiersza Marii Konopnickiej: „Niezapominajki to są kwiatki z bajki! (…)

I szepcą mi skromnie: – Nie zapomnij o mnie”.

Z najlepszymi życzeniami dla całej Społeczności Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach oraz wszystkich ludzi, niezależnie od miejsca zamieszkania:

Dyrektor szkoły: Krystyna Wilczek

Realizatorzy obchodów: Izabela Kubiak i Małgorzata Orzeszek