W Oddziale Przedszkolnymprzez cały rok podejmowane są różne działania mające na celu promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków.

W listopadzie przedszkolaki wraz z wychowawczynią zorganizowały ,,Dzień Postaci z Bajek” oraz ,,Tydzień Pluszowego Misia”, gdzie tematem przewodnim było właśnie czytanie książek.Wychowawczyni wybierała i realizowała zagadnienia dostosowując je do możliwości oraz zainteresowań dzieci.W sali powstał przyjazny dzieciom „Kącik czytelniczy”, gdzie każde dziecko w wolnej chwili może obcować z wybraną przez siebie książką. Dzieciaki brały też udział w konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona bajka”. Każda praca zgłoszona do konkursu była ciekawa i wykonana inną techniką, dlatego wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.Wiemy już, że proponowane przez wychowawczynię zadania w ramach realizowanego projektu czytelniczego wpływają pozytywnie na wzrost zainteresowania książką wśród naszych dzieci. Dlatego też mimo trudnej sytuacji i pracy oraz nauki zdalnej, wychowawczyni oddziału przedszkolnego zdecydowała się na wzięcie udziału w kolejnym, tym razem Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym. Gdyby nie epidemia koronawirusa, to 18 maja znaczna część Polski świętowałaby hucznie i tłumnie setne urodziny Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II. Oficjalne obchody będą skromniejsze, ale my znaleźliśmy sposób na uczczenie Papieża Polaka. Anna Karpińska przez cały tydzień zachęcała i wykonała z dziećmi szereg zadań dla uczczenia pamięci o Janie Pawle II. Głównym z zadań było właśnie czytanie dzieciom opowiadań związanych z historią i dzieciństwem, małego Lolka, który lubił żarty, chętnie grał w piłkę i marzył o aktorstwie. P. Ania przybliżyła dzieciom postać małego Lolka, który wyrósł na Karolka, został księdzem, filozofem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z najważniejszych osób XXw. Wychowawczyni codziennie spotyka się z dziećmi wirtualnie przez internetową kamerkę i czyta im bajki, wierszyki, opowiadania, stworzyła CYKL CZYTELNICZY-CZYTANKI CIOTKI ANKI. W dniach 11-15.05 oraz 18.05- były to również historie, anegdotki, biografia, ciekawostki z życia Karola Wojtyły. Maluchy obejrzały również krótki filmik dla dzieci o Janie Pawle II, oglądały fotografie, wysłuchały ulubionej pieśni papieża, którą jest barka i wykonały szereg zadań dla uczczenia pamięci POLAKA-PAPIEŻA np.: miały wspólnie z Rodzicami przygotować naleśniki dla łasuchów, bo jak wiadomo Jan Paweł II był łasuchem 😊, z przepisu, który został przesłany przez wychowawczynię miały spróbować zrobić z mamą lub babcią papieską kremówkę, przysmak Karola Wojtyły 😊 ,

Dzieciaczki wykonały też piękne laurki, włożyły w to dużo serca oraz wspólnie z Panią Anną ułożyły wierszyk

My DZIECIAKI z Oddziału przedszkolnego w Giżycach

Ciągle się rozwijamy, z Ciocią kontakt mamy

Oraz często dzięki kamerce internetowej jej bajek ,

wierszy i opowiadań słuchamy , a także oglądamy!

Nasze cykle czytelnicze uwielbiamy!

Szczególnie jeden nam zapadł w pamięć,

A było to Międzynarodowe Czytanie.

Związane z papieżem Polakiem-

Janem Pawłem II,

Który jak już wiemy, bardzo dzieci lubił!

Sam jako dziecko, ciężko w życiu miał,

Ale się nigdy nie poddał!

Pracował, uczył się, śmiał,

Mały Karol- chłopak na schwał!

Jego mama Emilia, tata Karol,

Bardzo z niego dumni byli!

W Wadowicach mieszkali,

Pracowali, żyli.

Z chwil spędzonych z Lolkiem,

Strasznie się cieszyli.

Sielanka ich jednak długo nie potrwała,

Zmarła mama Lolka, a tu dziecina jeszcze mała,

Bo tylko 9 lat miała,

niedługo potem odszedł brat Karola,

Smutna to była dla niego pora ,

ale szedł dalej przed siebie

Mimo swoich problemów, ratował innych w potrzebie.

Jak większość chłopców lubił sport,

Grał w piłkę nożną jak mało kto!

Był świetnym aktorem i reżyserem,

Po górach chodził, w strumykach brodził.

Nad doktoratem w Rzymie pracował,

Teologię studiował,

na koniec studiów w Krakowie wylądował

Najpierw był biskupem, potem arcybiskupem,

Następnie kardynałem, to nic dziwnego wcale!

W końcu został papieżem!

Kochał wszystkich ludzi!

Swoim dobrym słowem

Sumienia ludzkie budził.

Miał czas dla każdego, dużego i małego!

KOCHAMY CIĘ OJCZE ŚWIĘTY!

JAK NIKOGO INNEGO!

Koniec projektu nastąpi 18.05.2020r. po godzinie 15. O godzinie 15:00 dzieciaki mają zaśpiewać piosenkę dla Papieża, zaproponowaną przez wychowawczynię, której uczyli się wspólnie z Rodzicami w domu, na melodię Panie Janie:

Ojciec Święty, Ojciec Święty
Był wśród nas, był wśród nas
On przykłady dawał
bym się lepszym stawał
kocham Go, kocham Go.
Papież Polak, Papież Polak
Święty jest, Święty jest
Uczył o miłości
Pokoju, wolności
Papież nasz, Papież nasz
Ojcze Święty Ojcze Święty
Z nami bądź, z nami bądź
My ciebie kochamy
w sercach Ciebie mamy
i miłość Twą, i miłość Twą.

W ten sposób uczczą pamięć o Ojcu Świętym, który zawsze promieniował miłością i życzliwością, w stosunku do dzieci i na zawsze pozostanie naszym Przyjacielem.

Bardzo dziękuję za pomoc Rodzicom, a w szczególności jednej z mam- Pani Annie Kamińskiej, za wkład, zaangażowanie, ciepłe słowa.

Koordynator:

Anna Karpińska