KROK 1: PLAN TO… PLANOWANIE!

Kluczem do sukcesu jest właściwa organizacja czasu i planowanie działań. Stwórz swój plan dnia. Rozplanuj jakimi przedmiotami będziesz zajmować się w danym dniu. Zanotuj je wraz z godzinami nauki. Staraj się jak najściślej trzymać swojego harmonogramu. Równie istotne jest określenie stałych godzin nauki od poniedziałku do piątku, np.: 9.00-13.00, 15.00 – 17.00.

KROK 2: DOBRE MIEJSCE!

Równie istotne w powodzeniu nauki własnej jest przygotowanie właściwego warsztatu pracy. Wybierz miejsce, które będzie wygodne, jasne i zmieści wszystkie potrzebne przybory. Pozbądź się z zasięgu wzroku wszystkich „rozpraszaczy” – gry, telefon, tablet, laptop (jeśli nie są niezbędne do nauki). Wywietrz pokój. Przed rozpoczęciem pracy naszykuj wszystkie potrzebne materiały.

KROK 3: PRZERWIJ NAUKĘ!

Pamiętaj o robieniu przerw w trakcie nauki. Dbanie o odpoczynek i higienę umysłu jest niezmiernie ważne. W czasie tych przerw zjedz zdrową przekąskę, wykonaj kilka ćwiczeń, porozciągaj mięśnie lub posłuchaj spokojnej muzyki. Absolutnie nie męcz dodatkowo wzroku i umysłu telefonem, tabletem czy komputerem. Pozostały czas wolny spędzaj na kreatywnych zajęciach. Pamiętaj także o aktywności fizycznej.

KROK 4: WESPRZYJ SIĘ!

Zauważ, iż mimo tego, że nazwa mówi „nauka własna” nie jesteś sam/sama. Wokół Ciebie są koledzy i koleżanki, z którymi zawsze możesz rozważyć wątpliwości. To dobry sposób na wzmocnienie kontaktów. Przede wszystkim obok są rodzice, opiekunowie, nauczyciele, którzy zawsze służą poradą i wsparciem. Z każdym nauczycielem można się także skontaktować w określony sposób. Warto korzystać także z filmików i lekcji internetowych.

 

OPRACOWANIE: PSYCHOLOG PATRYCJA MICHALAK