„Znowu minął rok, dziś za oknem świeci słońce.
Blask choinki w domu lśni, bo świąteczne idą dni.
Kolędnicy już odwiedzają każdy dom,
Dzwonią sanie pośród nas, bo kolędy nadszedł czas.”

Wierszem nawiązującym do najpiękniejszych dni w roku, powitała wszystkich obecnych Pani Dyrektor Krystyna Wilczek na uroczystości szkolnej, zorganizowanej z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość odbyła się 18 grudnia 2019r. w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach.

Pani Dyrektor wyraziła słowa uznania za przybycie władzom Gminy Iłów i radnym, ks. Proboszczowi, Dyrekcji Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach, Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Rybnie, OSP z Giżyc, emerytowanym nauczycielom i pracownikom,sołtysom, przyjaciołom szkoły, rodzicom i wszystkim pracownikom. Podziękowała również razem z Samorządem Uczniowskim i przewodniczącą Rady Rodziców wszystkim sponsorom za pomoc materialną dla dzieci i młodzieży z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Pani Dyrektor zaakcentowała, że Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ogromny wymiar rodzinny. Łagodzi nastroje, raduje serca, niesie nadzieję, jak każde narodziny. W polskiej tradycji, Święta Bożego Narodzenia wiążą się z tradycyjną wigilijną.

Do obecnych zwróciła się słowami:

Serdecznie Państwa pozdrawiam i składam życzenia wszelkiej pomyślności,

Nie tylko w okresie świątecznym, ale i na co dzień.

Żywię nadzieję, że będą Państwo jeszcze niejednokrotnie nas odwiedzać.

Życzę wszystkim zdrowia, spokoju ducha.

 Podkreśliła, że każdy z nas musi w końcu zatrzymać się, choć na chwilę, odetchnąć. Współczesny, nieustanny pościg z pewnością jest nieunikniony. Jest takie powiedzenie: ,,Naucz się zatrzymywać, bo inaczej nic wartościowego cię nie dogoni”. Warto skorzystać z tej mądrości i zapamiętać:

Zawsze, ilekroć się uśmiechniesz do swojego brata i wyciągasz do niego ręce,

Jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie,

Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.

Słowa Matki Teresy z Kalkuty wspaniale oddają charakter tych świąt. Bądźmy więc dla siebie mili, szczerzy. Szanujmy się i opiekujmy słabszymi, samotnymi.

Hasło:„Maleńka przyszła Miłość”,niech towarzyszy nam przez cały rok.

Następniegłos zabrali zaproszeni goście,podziękowali za zaproszenie, przekazali upominki i skierowali do nas wiele ciepłych słów: w imieniu Wójta Gminy Iłów – p. Elżbieta Kujawa, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – PrzemysławWasilewski, Radni – Paweł Wujcik, Bożena Rolewska, Rafał Durzyński, Ks. Proboszcz Marcin Banasiak, Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów – Wiesława Zientara.

W kolędowy nastój wprowadzili obecnych uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem p. Krystyny Wilczek i p. Ewy Grzywacz zaprezentowali piękny program jasełkowy.Do Dzieciątka, Maryi i Józefa przybyli Trzej Królowie. Nie zabrakło oczywiście aniołów, pasterzy, dzieci i diabełków. Pojawili się również współcześni ludzie – pracownicy, rodzice, którzy uświadomili widzom, jak ważny jest czas dla rodziny, znajomych i samych siebie. Widowisko nawiązywało również do motywów „Małego księcia”. Tak bogata tematyka sprawiła, że widzowie z wielkim zainteresowaniem oglądali poszczególne sceny.

Jasełka zakończono przekazaniem na ręce Pani Dyrektor Betlejemskiego Światła Pokoju przez drużynową Ewę.

Po przeczytaniu fragmentu Pisma Św. o Narodzeniu Jezusa Chrystusa, wszyscy łamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia.

Na zakończenie przygotowano poczęstunek. Wigilijne potrawy w świątecznej scenerii smakowały znakomicie. Wspaniałą niespodzianką były prezenty od św. Mikołaja dla wszystkich uczniów.

Ten niezwykły dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za obecność, wszelką pomoc i życzliwość.

Dobroci i serca dla innych przez cały rok życzę nam wszystkim.

 

Dyrektor szkoły – Krystyna Wilczek