Każda szkoła przygotowuje uczniów do wartościowego życia w społeczeństwie: poprzez przekazywanie wiedzy o świecie, kształtowanie postaw szacunku i społecznego zaufania uczy, wychowuje, rozwija indywidualne zdolności młodego człowieka. Czymże jednak byłoby szkolne życie bez chwil radosnej zabawy? A już zwłaszcza takiej, w czasie której można z wypiekami na twarzy wywróżyć swoją przyszłość?

Odpowiedź na to pytanie znają doskonale wszyscy uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach, którzy 28 listopada uczestniczyli w szkolnej zabawie andrzejkowej. Jej organizatorem była klasa VIII wraz z Wychowawcą, p. Beatą Drozdowską. Wysiłki organizatora wspierał także samorząd szkolny.

Na początku uroczystości Paweł – uczeń kl. VIII – wprowadził wszystkich w mniej znane szczegóły historii zabawy andrzejkowej. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyło się andrzejkowe wróżenie z wosku.  Wywróżonych skojarzeń z kształtem otrzymanej przepowiedni było bez liku: podróże, anioły, zwierzęta, a nawet… hodowla węży (!). Oczywiście można było poznać imię swojego przyszłego męża lub żony. A gdy ktoś już je poznał miał niepowtarzalną szansę wykazać się równowagą próbując zjeść jabłko zawieszone na sznurku bez pomocy rąk a nawet zatańczyć na krześle… również bez pomocy rąk 😉

Nasi utalentowani uczniowie na ten wieczór przygotowywali specjalną dekorację szkolnego korytarza, samodzielnie zaprojektowali fantastyczne stroje wcielając się w rolę baśniowych wróżek, czarodziejów, wróżbitów i wiedźm. Wszystkie maski, stroje oraz dekoracje nawiązywały do staropolskich tradycji andrzejkowych. Były też nietoperze, klucze, świece, taneczne pląsy odbywały się w mrocznym klimacie… Swoje oryginalne pomysły na kąciki wróżb andrzejkowych przygotowała również  klasa V i VI. Pomysły andrzejkowych zabaw przekraczały czasem granice wyobraźni – bawiono się m.in. w „Kubki przyszłości”, „Kim będę w przyszłości?”, „ Lanie wosku” czy „Serca z imionami”. Każda zabawa wymagała od uczestników ponadprzeciętnie dobrego humoru, uśmiechu na twarzy oraz zaangażowania na miarę swoich możliwości; taryfy ulgowej nie przewidziano dla nikogo! Drugą atrakcją wieczoru była andrzejkowa zabawa przy muzyce. Najpierw w roli DJ-a znakomicie sprawdził się Kacper z klasy VII zbierając gromkie brawa od wszystkich bawiących się na parkiecie. Następnie na miejscu za konsolą zasiadł profesjonalista – DJ Paweł Z.

Nasza szkolna uroczystość – oprócz dobrej zabawy dla wszystkich – miała na celu poznanie wróżb oraz zwyczajów andrzejkowych poprzez budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycyjną obrzędowością ludową. Wszyscy mieliśmy przy tym świetną okazję do jeszcze większego zintegrowania społeczności szkolnej w miłej dla każdego atmosferze.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, zaangażowanie w jej organizację oraz trzymamy kciuki za spełnienie wszystkich andrzejkowych wróżb!

Beata Drozdowska