W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu: „Zdrowo jem, więcej wiem!”, prowadzonego przez Fundację BOŚ. Projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda.

Celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych, poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Na początku października – klasy: pierwsza i druga, rozpoczęły cykl zajęć. Uczniowie koordynowani przez p. Martę Okraska przyjęli nazwę: „Aktywne Jabłuszka”.
Tematy realizowane na zajęciach:

  • LEKCJA – Smacznie, zdrowo, kolorowo!
  • KONKURS – Zagadki owocowo-warzywne.
  • LEKCJA – Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem.  
  • KONKURS – Order miłośnika sportu.
  • FORUM – Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw.
  • PROMOCJA – Etap jesienny.

Nasze zajęcia rozcięliśmy od zgromadzenia owoców i warzyw, z których zrobiliśmy  WYSTAWĘ. Dzieci podzieliły je na 5 grup kolorystycznych i dowiedziały się, jakie witaminy zawierają poszczególne warzywa i owoce. Poznawały owoce i warzywa zmysłami – dotyku i smaku. Wspólnie wybraliśmy KRÓLA i KRÓLOWĄ owoców i warzyw.

Stworzyliśmy Księgę zagadek owocowo-warzywnych – piękną pamiątkę, która przyda się na zajęciach. Zaprezentowaliśmy ją młodszym i starszym uczniom naszej szkoły, nauczycielom, dyrekcji oraz rodzicom.

Uczniowie podjęli się również wyzwań sportowych, aby zostać Siłaczkami. Otrzymali CERTYFIKATY SIŁACZY.

Celem tego zadania było uświadomienie dzieciom, jak ważna jest aktywność fizyczna, która wpływa na nasze samopoczucie, postawę oraz stan zdrowia. Order Miłośnika Sportu jest formą nagrody, o której marzy każde dziecko. Realizując powyższe zadanie, mogliśmy spełnić  to marzenie.

Z radością przystąpiliśmy do konkursu: „Order Miłośnika Sportu”. Wygrał projekt, przedstawiający PANA POMIDORA. Drugie miejsce zajęła – PANI BORÓWKA.

Staraliśmy się przekazać innym wiedzę, którą zdobyliśmy w trakcje realizacji zadań oraz promować zdrowe odżywianie. Robiliśmy gazetki, wystawy,  krótkie prelekcje dla rodziców. Dzieliliśmy się zdrowymi przepisami posiłków, które można wykonać w domu. Podczas uroczystości szkolnych dbaliśmy o to, aby nie zabrakło na nich zdrowego poczęstunku. Na edukacji polonistycznej wystawiliśmy teatrzyk do wiersza: „Na straganie”, na edukacji plastyczno-technicznej robiliśmy ZDROWE CUDAKI – stworki owocowo-warzywne, które można było podziwiać na wystawie.

Etap jesienny zakończyliśmy 27 listopada.

Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie Pani Dyrektor Krystynie Wilczek, Rodzicom i wszystkim zaangażowanym.

Obecnie realizujemy ETAP ZIMOWY.

Szkolny koordynator projektu: Marta Okraska