Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania, Para Prezydencka zaproponowała NOWELE POLSKIE.  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

W naszej szkole odbywają się raz w miesiącu spotkania, podczas którychzaproszeni goście czytają uczniom wybrane nowele.

Już po raz trzeci, społeczność szkoły miała możliwość wysłuchania czytanych lektur, tym razem autorstwa Marii Konopnickiej pt. „Dym”. Akcja czytelnicza odbyła się 27.11.2019r. W tym dniu, gośćmi specjalnymi byli Druhowie Strażacy z  jednostki OSP w GiżycachBartłomiej Kobylański  i Paweł Walczuk, Szkolną Drużynę Pożarniczą reprezentował uczeń klasy VIII – Paweł Arkuszewski.

Pani Dyrektor Krystyna Wilczek serdecznie powitała STRAŻAKÓW. Wyraziła wdzięczność za przybycie, aktywny udział w Narodowym Czytaniu. Podkreśliła również wieloletnią owocną współpracę i pomoc w realizacji wielu przedsięwzięć.

Podczas czytania, uczniowie nie tylko interesowali się treścią noweli. Z zachwytem wpatrywali się w ubiór strażaków,a jak wiemy dla wielu z nich to wymarzony zawód.

Na zakończenie spotkania, strażacy w ramach krótkiej prelekcji przekazali cenne wskazówki z zakresu bezpieczeństwa w życiu codziennym. Uczniowie dowiedzieli  się m. in., jak mają się zachowywać i postępować w sytuacji wybuchu pożaru oraz co robić, by do niego nie dopuścić.Strażacy  przypomnieli  również, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych: 998 i 112, jakie informacje podawać podczas zgłaszania, ale także ku przestrodze, co grozi za fałszywe zgłoszenia do służb ratowniczych.

Spotkanie było świetną okazją, by zadawać pytanianaszym gościom, pogłębić wiedzę nt. pracy strażaka Uczniowie pytali m.in. o  najbardziej niebezpieczne akcje, w których uczestniczyli strażacy, najśmieszniejsze sytuacje oraz czy wszystkie pożary gasi się wodą.

Serdecznie dziękujemy Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Giżycach za udział w kolejnej odsłonie „Narodowego Czytania” oraz przekazanie cennej wiedzy z preorientacji zawodowej.

Izabela Kubiak – opiekun SU

Małgorzata Orzeszek – bibliotekarz