Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Giżycach realizuje wiele zadań, by wyposażyć uczniów w niezbędne strategie radzenia sobie z aktami przemocy.

Jako jedyna w powiecie sochaczewskim została partnerem i koordynatorem KAMPANII – 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I AGRESJI.

19 listopada 2019r. uczniowie czytali wiersze i teksty, uczulające na wyeliminowaniezachowań, sprawiających przykrość swoim rówieśnikom. Omawiali konsekwencje przemocy i agresji w grupach szkolnych. Oceniali zachowanie bohaterów wybranych utworów.

Wyeksponowali gazetkę o prawach dziecka, szacunku, godności, bezpieczeństwie.Zaprezentowane zostały opowieści, które powstały w oparciu o Regulamin ogólnopolskiego konkursu literackiego: MISTRZOWIE ŚWIATA.

Natomiast dzień wcześniej, odbyły się warsztaty profilaktyczne przeprowadzone wgrupach wiekowych. Pani Dyrektor Krystyna Wilczek przedstawiła uczniom pedagoga i trenera umiejętności społecznych – p. Dominikę Dziedzińską. Przypomniała o wartościach, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. Zwróciła uwagę, że trzeba je wpajać i pielęgnować od najmłodszych lat. Zachęciła uczestników do aktywnej pracy.

Pani pedagog zadbała, by zajęcia zainteresowały wszystkich i spełniły ich oczekiwania. Wprowadzeniem do tematu była zabawa ruchowa. Następnie uczniowie wymieniali sposoby radzenia sobie ze złością (głębokie oddychanie, liczenie do 10, wyciszenie, rysowanie itp.). Doskonałym ćwiczeniem było odrzucanie od siebie „kuli złości” orazszukanie w sobie pozytywnych cech. Uczestnicy pokazali również, że słowa mają moc i mogą ranić. Wszystkich zauroczyła Opowieść o skrzatach i powiązana z tą historyjką praca plastyczna. Dzieci świetnie bawiły się przy piosenkach: „Tam stoją krokodyle” oraz „Dni tygodnia”.

W starszej grupie wiekowej odbyło się przedstawienie: Wyprawa na bezludną wyspę. Uczniowie proponowali – Jak odmawiać?, poprzez odgrywanie scenek: Bronię się, by nie być agresywnym, ani uległym. Były też liczne,ciekawe ćwiczenia, odnoszące się do tematu:

  • Co to jest agresja?
  • Czym agresja różni się od złości?
  • Komunikat „ja”;
  • Branie odpowiedzialności na siebie;
  • Pomoc w sytuacji zagrożenia.

Na zakończenie Dyrektor szkoły podziękowała pani pedagog za wspaniale przeprowadzone zajęcia, życzliwość, uśmiech, ciepłe słowa. Podkreśliła, że głośno mówimy:„STOP przemocy!”nie tylko w szkole, ale gdziekolwiek jesteśmy.

Szkolni koordynatorzy akcji: Izabela Kubiak i Małgorzata Orzeszek