Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. W związku z wydarzeniami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej  i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, musimy pamiętać o bohaterach naszej wolności. Szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej miejscowości, regionu, społeczności.

W naszej szkole, działania upamiętniające ważne postaci oraz wydarzenia, zainicjowała Pani Dyrektor Krystyna Wilczek. Zgłosiła naszą szkołę do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Zachęciła do realizacji zadańwszystkie klasy. Z aprobatą odniosła się do propozycji, przedstawionych na wspólnym spotkaniu odnośnie żywej lekcji historii.

Nad realizacjąprzedsięwzięć czuwał Samorząd Uczniowski, który z wielką starannością opracował program akcji. Ważniejsze zrealizowane zadania to m. in. zbiórka kwiatów i zniczy do udekorowania bezimiennych grobów, znajdujących się w naszej miejscowości. Uczniowie porządkowali groby na miejscowym cmentarzu, odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębiali ich historię. Zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, m.in. pod Obeliskiem, upamiętniającym ks. Jana Szczepańskiego, zamordowanego w obozie w Działdowie, bohaterskich Parafian zamordowanych w obozie Stutthof, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny oraz spalonych 76 Osób przez Niemców w stodole w Henrykowie.

Minutą ciszy społeczność szkolna uczciła pamięć poległych żołnierzy walczących w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 przy Obelisku znajdującym się na terenie naszej szkoły.

Uczniowie klas VI, VII i VIII  pod opieką nauczycieli Anny Arkuszewskiej i Izabeli Kubiak wyjechali na wycieczkę patriotyczną do Sochaczewa. Wyjazd miał charakter edukacyjny, a cel jaki mu przyświecał, to przypomnienie wiedzy uczniów z zakresu historii najbliższej okolicy. Harmonogram „praktycznej lekcji” obejmował wędrówkę Traktem Pamięci Bohaterów z 1939r. Uczniowie zapoznali się z ekspozycją muzealną, która ukazuje przebieg dramatycznych walk, jakie toczyły się nad Bzurą. Następnie wysłuchali prelekcji o bohaterstwie polskiego żołnierza, gdzie na czele ataku szli polscy generałowie, czy też gdzie pod ogniem bomb, przeprawiała się piechota.  Następnie udali się na cmentarz parafii św. Wawrzyńca. W nazwiskach  zmarłych kryje on wiele ważnych dla miasta i okolic historii. Tu pochowano oficera Korpusu Inżynierów byłych wojsk polskich Józefa Uszyńskiego, którego klasycystyczny nagrobek jest najstarszym na cmentarzu. Następnie  oddali hołd majorowi Feliksowi Kozubowskiemu, dowódcy II batalionu 18 pułku piechoty, który zginął podczas walk o Sochaczew 15 września 1939r i Żołnierzom armii Poznań i Pomorze, którzy polegli podczas kampanii wrześniowej.

W szkolnej bibliotece przygotowano specjalnie z tej okazji wystawę książek o tematyce patriotycznej. Wyeksponowano m. in. niedawno wydaną książkę autorstwa Wiesławy Zientara pt. „Ziemia Giżycka dawniej i dziś.”  Głośno czytano wybrane fragmenty, m. in. WSPOMNIENIA MIESZKAŃCÓW, które przybliżyły słuchaczom czas okupacji na terenie Giżyc, losy znanych postaci, m. in. księdza Jana Szczepańskiego, majora Pawła Budzika.

Najmłodsi uczniowie kolorowali obrazki z cyklu: Mały Patriota. Ich wytwory zamieszczono na ściennych gazetkach pod hasłem: PAMIĘTAMY.

Kulminacja aktywności nastąpiła 25 października 2019r., czyli  w ostatni piątek przed 1 listopada – dniem Wszystkich Świętych.

Poprzez szereg działań zorganizowanych w naszej szkole uczniowie mogli poznać historię swojej „Małej Ojczyzny”, rozbudzić uczucia patriotyczne, pogłębić wiedzę o Miejscach Pamięci Narodowej i postaciach zasłużonych dla naszego regionu.

Izabela Kubiak – Opiekun Samorządu Uczniowskiego