Uczniowie kl. I – III pod opieką wychowawców, uczestniczyli 25 października 2019 r. w wycieczce do Muzeum Kolei Wąskotorowejw Sochaczewie. Celem wyjazdu był udział w zajęciach edukacyjnych na temat bezpieczeństwa na kolei oraz zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Lokomotyw.

 W pierwszej części wysłuchaliśmy OPOWIEŚCI STARYCH LOKOMOTYW. Pani przewodnik przeczytała nam ciekawą historię, w której  główną bohaterką była MARTA – ekspert do spraw bezpieczeństwa.

Dowiedzieliśmy się, że parowóz powstał w 1910r. w Berlinie. Woził buraki na trasie Malbork – Świetlikówi do emerytury pracował w cukrowni. Obecnie znajduje się  w Sochaczewie i uczy turystów zasad bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych i peronach.

Dzięki dostarczonej w ten sposób wiedzy zrozumieliśmy,  jak ważna jest znajomość znaków i sygnałów w pobliżu przejazdów kolejowych i na dworcach PKP oraz rozwaga i ostrożność. Obejrzeliśmy też film edukacyjny, w którym pokazane były skutki nierozważnych zachowań.

Następnie ilustrowaliśmy bohaterkę opowieści – MARTĘ. Powstały ciekawe prace plastyczne. Po zaprezentowaniu ich, pani przewodnik rozdała wszystkim książki edukacyjne, związane z bezpieczeństwem na kolei.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Skansenu Lokomotyw. A warto wiedzieć,  że wMuzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zgromadzono największą kolekcję pojazdów wąskotorowych w Polsce. Z zainteresowaniem podziwialiśmy parowozy, spalinowozy, elektrowozy, wagon kolei konnej, wagon salonowy, a nawet samochód marki Warszawa na szynach.

Dzięki tym zajęciom, które doskonale wpisują się w realizację podstawy programowej, poznaliśmy wiele ciekawychwątków na temat postaci historycznych, związanych z koleją (na przykład tzw. Bryka Marszałka Piłsudskiego z lat 1926-1927 lub Salonka Generała Jaruzelskiego z 1930 r.). Będziemy również bezpiecznymi podróżnikami kolei.

Kierownik wycieczki: Małgorzata Orzeszek