„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to coroczna akcja edukacyjna, która odbywa się na całym świecie, zawsze w ostatni piątek września. Tradycyjnie nasza szkoła wzięła w niej udział. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miła ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. 

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli właśnie młodsi uczniowie. Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Egzaminy nie miały jednak wiele wspólnego ze stresującą weryfikacją wiedzy, którą znamy z życia. Zaopatrzeni byli w losy i przepytywali starszych kolegów, nauczycieli, a nawet przypadkowe osoby, które pojawiły się w szkole.

Przygotowania do ŚDTM trwały od początku roku szkolnego. Uczniowie w tym czasie przypominali sobie tabliczkę mnożenia.  Nauczyciel matematyki koordynujący ŚDTM w szkole wyłonił Ekspertów Tabliczki Mnożenia.

Każdy, kto odpowiedział poprawnie na pięć pytań z jednego losu, otrzymywał nagrodę – legitymację MT EXPERT. Była ona miłą pamiątką dla dorosłych, a dla dzieci – niezwykłą motywacja do dalszej nauki!

Główne motto akcji: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” corocznie przyciąga społeczności szkolne na całym świecie. Szkoły z Polski, Rosji, USA, Kolumbii, Tajlandii i wielu innych krajów przygotowują się przez ponad tydzień do głównego dnia obchodów Święta Tabliczki Mnożenia. Dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia podczas gier, zabaw oraz konkursów matematycznych. Wszystko po to, aby zdać śpiewająco egzamin i zdobyć tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

Uczniowie naszej szkoły podczas całego dnia zdobywali punkty za poszczególne punkty programu. Ci, którzy nie stracili żadnego punktu, otrzymali Certyfikat Zdanego Pomyślnie Egzaminu. 

Odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyli wszyscy ci, którzy zdali egzamin ustny bez żadnej pomyłki (nie tylko uczniowie, ale również dorośli).

Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, którzy mogli sprawdzić umiejętności starszych kolegów. Szczególną radość sprawiała uczniom możliwość sprawdzania dorosłych. A nam wszystkim uświadomiła, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

Gratuluję Mistrzom, dziękuję Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom!

Koordynatorem akcji w szkole była p. Beata Drozdowska.