22. września uczniowie starszych klas na lekcjach matematyki  próbowali przekonać się, że warto zrezygnować z jazdy samochodem i przesiąść się na rower – i to nie tylko w Międzynarodowym Dniu bez Samochodu. Do wyboru tego środka transportu zachęcali również dorosłych – głównie swoich rodziców.

Zachęcali do tego by, kiedy tylko jest to możliwe, zostawiać samochód przed domem i skorzystać z alternatywnych metod transportu, szczególnie z rowerów.

O tym, że auto nie jest jedynym możliwym środkiem transportu warto pamiętać na co dzień – często wygodniej, a przede wszystkim zdrowiej jest pojechać do szkoły czy do pracy rowerem.

Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie dlaczego warto przesiąść się z samochodu na rower – nie to tylko w Międzynarodowym Dniu bez Samochodu

Powodów, dla których warto jeździć na rowerze znaleźli wiele. Oto kilka z nich …

Jeżdżąc na rowerze będziemy mieć zdrowszy kręgosłup i serce, schudniemy i wzmocnimy mięśnie nóg. Poza tym na rowerowej wycieczce przyjemnie spędzimy czas z przyjaciółmi.

Wybierając rower jako swój środek transportu, decydujemy się jednocześnie na pewien styl życia, ekologiczny i zdrowy. Udowadniamy również, że sprawy środowiska nie są nam obojętne.

Wybierając rower, dbamy o środowisko

Skażenie środowiska naturalnego to jeden z poważniejszych problemów współczesności. Do jego rozwiązania nie przyczynia się  rosnąca liczba samochodów. Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Rower nie powoduje hałasu.

Co ciekawe, Europejska Federacja Cyklistów podaje, iż wybór roweru lub e-roweru zamiast samochodu  jako środka transportu do miejsca pracy może oznaczać zmniejszenie emisji o 750 kg CO2 w skali roku przy założeniu czterech wyjazdów w ciągu tygodnia na dystansie 8 km w jedną stronę. W takim przypadku osoba zaoszczędziłaby również sporo na paliwie (ok. 380 l benzyny). Przeliczając to na złotówki daje nam to spore oszczędności. Matematyka nie kłamie. Uczniowie policzyli realne oszczędności jakie możemy zgromadzić wybierając rower zamiast samochodu.

Wybierając rower, nie tracimy czasu

Rower jest zawsze gotowy do podróży. Gdy mamy sprawę do załatwienia, po prostu wsiadamy i jedziemy. Choć ilość energii, której potrzebujemy, poruszając się rowerem, jest porównywalna do ilości zużywanej podczas szybkiego marszu, odległość, którą w tym czasie pokonamy, jest niemal trzy razy większa. Owszem, zmęczymy się, wjeżdżając pod górę, ale za to zjazd będzie frajdą ;-).

Wybierając rower, oszczędzamy pieniądze

Zaletą roweru jest również brak comiesięcznych opłat związanych z jego utrzymaniem. Nie musimy płacić za benzynę ani za parking. Zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód osobowy.

Wybierając rower, lepiej poznajemy otoczenie

Podczas jazdy rowerem możemy podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. Dzięki temu lepiej poznajemy okolicę. Ile jest interesujących miejsc, których nigdy nie odkryjemy, korzystając z samochodu.

Nie sposób pominąć zdrowotnych aspektów jazdy na rowerze – Wybierając rower, poprawiamy nastrój, kształtujemy mięśnie nóg

W czasie jazdy na rowerze organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Minimalizują one odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Stabilizuje się praca układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Jesteśmy zdrowsi. Jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować.

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. Systematyczną jazdą poprawiamy więc kondycję i odreagowujemy stres, chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi.

Regularne przejażdżki (3–4 razy w tygodniu) pozwalają bowiem obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni (szczególnie łydek i ud).

Dzięki rowerowym wycieczkom stajemy się bardziej odporni na zmęczenie, a do tego dużo lepiej znosimy sytuacje stresowe. W dodatku jazda na rowerze daje nam możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia.

Podczas jazdy na rowerze najmocniej pracują łydki. Aktywne są również mięśnie pośladków oraz ud a także mięśnie brzucha.

Teraz nie mamy już żadnych wątpliwości – do szkoły przyjeżdżamy rowerem!