Pi (zwana inaczej ludolfiną) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa „perimetron”, oznaczającego obwód.

Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma … swoje święto! 14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku.

Uczniowie kl. IV – VI w ramach obchodów Tygodnia Matematycznego 2019 pod kierunkiem nauczyciela matematyki – Pani Beaty Drozdowskiej uczcili to święto.14. marca, na lekcjach matematyki, uczniowie poznali nową liczbę – liczbę Pi, która bywa nazywana „ludolfiną”. Dowiedzieli się, że nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku. Dowiedzieli się, że data święta nie jest przypadkowa.

Święto wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. Uczniowie bawili się w kodowanie, których wynikiem było graficzne przedstawienie liczby Pi.

Ponadto, uczniowie kl. VII zostali zachęceni  do obejrzenia intrygującego filmu „Jak znienawidziłem matematykę” (https://gwo.pl/dzien-liczby-pi-p4417), (https://www.cda.pl/video/138405ae) który udowadnia, że matematyka nie zniewala, a daje wolność. Przekonuje niedowiarków, że matematyka jest królową nauk, a nie okrutną panią (jak nazwał ją w filmie jeden z uczniów). Film został udostępniony przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Reżyser – Frank Capra – który uważał, że istnieją trzy uniwersalne języki: muzyka, matematyka i film, stworzył film o matematyce ilustrowany muzyką, przez co doskonale połączył te trzy elementy.