9 listopada 2018 roku w naszej szkole uczciliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Wszyscy uczniowie przybyli w tym dniu ubrani na galowo. Uroczysty, patriotyczny nastrój nadawały kotyliony lub inne elementy w barwach narodowych, (np.: flagi, kwiatki, serca).

W klasach 4-6  odbyły się pogadanki związane z wydarzeniami z tamtych lat oraz postaciami Polaków, którzy mieli olbrzymi wkład w odzyskanie niepodległości. Uczniowie mogli dowiedzieć się również o tym trudnym czasie dla Polski i Polaków z gazetek tematycznych, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję.

W oddziale przedszkolnym i klasach I – II również panowała pełna gala. Najmłodsi z zaangażowaniem realizują program: Kto ty jesteś? Na co dzień pielęgnują wartości patriotyczne, przygotowują gazetki, dekoracje,  przy każdej możliwej okazji dają świadectwo głębokiego patriotyzmu. W tym dniu ze swymi wychowawcami czytali wiersze, legendy o powstaniu państwa polskiego, wzbogacili klasowe kąciki książek w pozycje o tematyce patriotycznej. Byli również na miejscowym cmentarzu, by oddać hołd Poległym za Ojczyznę. Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć Bohaterów Września.

O godz. 11:00 wszyscy zgromadzili się przed Obeliskiem na terenie szkoły. Pani Dyrektor powitała obecnych. Podkreśliła rangę uroczystości, nawiązała do historii
naszego narodu. W tym miejscu również zapalono znicze, złożono kwiaty. Punktualnie o godz. 11:11 odbyło się wspólne śpiewanie polskiego hymnu. Z dumą odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie poprzez ustawienie, utworzyliśmy
z naszych postaci cyfrę 100 – w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.

Dalsza część programu odbyła się w budynku szkolnym. Rozpoczęliśmy Narodowym Czytaniem. Tym razem uczniowie wysłuchali fragmentów epopei narodowej – „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Ze wzruszeniem słuchaliśmy tekstów czytanych przez p. Dyrektor Elżbietę Kopka, p. Wiesławę Zientara – miejscową pisarkę, a zarazem przyjaciela szkoły, absolwentkę naszej placówki i radną Gminy Iłów – p. Bożenę Rolewską, przedstawiciela rodziców – p. Annę Arkuszewską oraz Samorządu Uczniowskiego – Pawła Arkuszewskiego z klasy VII. Warto nadmienić, że egzemplarze udostępnione do czytania pochodzą z funduszy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu nasza biblioteka została wyposażona w lektury zgodnie z potrzebami wynikającymi
z ankiety przeprowadzonej wśród społeczności szkolnej.

Szkolną uroczystość uświetniła swym występem p. Halina Januszewka. Oczarowała nas swym śpiewem, za  który nagrodziliśmy ją gromkimi brawami. Dziękujemy również za artystycznie wykonany przez naszego gościa bukiet biało-czerwonych róż – prawdziwe mistrzostwo.

Następnie odbył się piękny montaż słowno-muzyczny. Na scenie pojawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego, a po nich uczniowie z kl. I – II i IV – VIII. W wierszach, legendzie i pieśniach patriotycznych, nawiązujących do historii i tradycji,  występujący dali wyraz głębokiego patriotyzmu.

Ostatnim elementem obchodów Święta Odzyskania Niepodległości był przemarsz grupy uczniów, nauczycieli i Pani Dyrektor z flagami narodowymi pod obelisk znajdujący się w miejscowości Henryków. Upamiętnia on pomordowanych Polaków w czasie II wojny światowej. Tam zapalono symboliczne znicze i minutą ciszy uczczono tych, którzy tam zginęli.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie i realizację programu serdecznie dziękują Pani Dyrektor, Rodzicom, zaproszonym gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły
oraz wszystkim  zaangażowanym za wszelką pomoc oraz pielęgnowanie historii i tradycji

 

Artykuł przygotowali: Małgorzata Orzeszek, Anna Arkuszewska i Tomasz Kisiołek