Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Krakowa w terminie 28-30 maja 2018 r. Kierownikiem wycieczki była p. Beata Drozdowska, zaś opiekę sprawowała p. Ewelina Nosarzewska. Przed jej rozpoczęciem odbyły się trzy spotkania organizacyjne wszystkich uczestników wycieczki w terminach: 21, 23 i 15 maja. Uczniowie zostali wyposażeni w dokładny program wycieczki, numer telefonu do kierownika wycieczki i opiekuna. Zapoznali się także ze szczegółowym regulaminem wycieczki oraz poznali cele wycieczki. Każdy uczestnik złożył stosowne dokumenty wypełnione przez rodziców. Podróż pociągiem z przesiadkami niosła z sobą większe ryzyko nieszczęśliwych wypadków, w związku z czym, zadbano o dodatkowe polisy ubezpieczeniowe PZU dla dzieci, które sfinansowała Rada Rodziców.

28.05.2018r. – Poniedziałek

Uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się o 8:45 na Dworcu PKP w Sochaczewie. Po sprawdzeniu listy obecności, przypomnieniu Regulaminu wycieczki o godz. 9:19 wyruszyli pociągiem TLK do Warszawy. Tam kolejnym pociągiem odjechali do Krakowa, gdzie dotarli po godzinie 15:00.

Przechodząc ze stacji PKP Kraków Główny do punktu noclegowego rozpoczęli zwiedzanie miasta, o którym w ciekawy sposób opowiadała Pani Beata oraz Pani Ewelina przybliżając historię, a także odkrywając ciekawostki związane z miastem. Zmierzając na Plac Sikorskiego wycieczka przeszła m.in.  przez krakowskie Planty poznając ich historię. Planty to park miejski otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822–1830, o powierzchni 21 ha i długości 4km. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć  Barbakan – gotyckie arcydzieło sztuki militarnej z 1499 r., jedną z niewielu pozostałości po fortyfikacjach miejskich, którego mur ma aż 3m grubości.

Po zakwaterowaniu uczniowie udali się na wspólny obiad do restauracji „Szalone Widelce”. Nie sposób nie wspomnieć o zdrowym deserze, który oferuje restauracja i z którego skorzystali nasi uczniowie. Każdy uczestnik wycieczki poczęstował się pysznym jabłkiem.

Następnie wszyscy pełni energii zwiedzali: Trasę Królewską, Kościół św. Floriana, Barbakan, dawne fortyfikacje miejskie, XIII-wieczną ulicę Floriańską z Bramą Floriańską, Pałac Biskupów z Oknem Papieskim na ulicy Franciszkańskiej 3.

Równie interesującym obiektem zwiedzania w Krakowie były kolorowe bryczki konne, zabytkowe kamienice, Sukiennice ze wspaniałymi rzeźbami Jana Matejki, Kościół Mariacki, największy średniowieczny Rynek Główny, którego powierzchnia wynosi 40 000 m2, dom Jana Matejki, pomnik artysty znajdujący się na trasie, którą Matejko pokonywał z domu do Akademii Sztuk Pięknych, hotel „Pod Różą”, Pałac Wielkopolskich, Romański kościół św. Andrzeja oraz sąsiadujący z nim barokowy kościół św. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach, wewnątrz którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi, a także gotyckie kościoły Dominikanów i Franciszkanów.

Trasa wycieczki przechodziła Plantami, na których uczniowie odkryli ławeczki poświęcone między innymi Zofii Nałkowskiej oraz Janowi Pawłowi II.

Dzieci zobaczyły Teatr Słowackiego. W trakcie wycieczki nie mogło rzecz jasna zabraknąć elementów patriotycznych – uczniowie zapoznali się dokładnie z wystawą o Niepodległej, która znajduje się naprzeciwko kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

Wystawa „Niepodległość sfotografowana” to zdjęcia dokumentujące wydarzenia rozgrywające się w Krakowie między rokiem 1914 a 1918. Na koniec owocnego dnia zrobiono zakupy, aby móc przygotować zdrowe posiłki – kolację i śniadanie. Dziewczynki przygotowywały kolorowe kanapki, zaś chłopcy zmywali i sprzątali po posiłkach. Uczyli się przez to współodpowiedzialności i obowiązkowości.

 

29.05.2018r. WTOREK

Zgodnie z programem dzień rozpoczął się promocją zdrowego stylu życia. Uczniowie pod opieką Pani Beaty i Pani Eweliny  udali się na jogging do przepięknego Parku Jordana. Tam zobaczyli popiersia najsłynniejszych postaci związanych z historią Krakowa.

Po porannej toalecie i samodzielnie przygotowanym śniadaniu uczniowie mieli okazję zwiedzić Stare Miasto, wsłuchując się w nowoczesny audioprzewodnik. Dzięki niemu każdy miał szansę dowiedzieć się dużo więcej na temat m.in. pomnika Mickiewicza, Kościoła Mariackiego, słynnych krakowskich kamienic i wielu innych. Zwiedzili Kościół św. Wojciecha, Kościół Mariacki, zobaczyli gotycki ołtarz stworzony przez Wita Stwosza, wysłuchali hejnału Mariackiego, a nawet… machali hejnaliście!

Uczniowie zobaczyli polichromie i witraże Stanisława Wyspiańskiego, a później odpoczęli na Ławeczce słynnego matematyka Stefana Banacha

Następnie wszyscy udali się na ul. Bracką, gdzie usłyszeli utwór p. Grzegorza Turnaua „Bracka” dowiadując się wielu ciekawostek o „Piwnicy pod Baranami”. Wysłuchali także Domofonu Poezji czyli wierszy czytanych przez autorów takich, jak Maria Dąbrowska, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska.

Wypili także prawdziwą gorącą czekoladę w kawiarni „Nowa Prowincja”, którą odwiedzali słynni artyści.

Uczniowie zwiedzili Wzgórze Wawelskie, Zamek Królewski, który jest prawdziwym klejnotem architektonicznym łączącym w sobie style: romański, gotycki, renesansowy i barokowy, komnaty królewskie, Katedrę Królów Polski, sarkofag Józefa Piłsudskiego, kryptę Lecha i Marii Kaczyńskich, dziedziniec arkadowy z widokiem na Wisłę, a następnie przeszli przez Smoczą Jamę zwiedzając jaskinię krasową.

Najodważniejsi uczestnicy wycieczki na własne oczy mogli przekonać się, jak wygląda prawdziwy Smok Wawelski ziejący ogniem…

Następnie wszyscy zjedli obiad i spacerując Bulwarami Wiślanymi mieli okazję podziwiać Aleję Gwiazd, Kładkę Ojca Bernatka oraz Most Piłsudskiego. Udając się na krakowski Kazimierz – żydowską dzielnicę Krakowa i centrum dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej – zobaczyli najstarszą Synagogę w Polsce i zjedli słynne zapiekanki w ramach kolacji.

Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o tych, którzy pozostali w murach naszej szkoły. Uczestnicy wycieczki kupili pocztówkę z widokiem Krakowa, napisali pozdrowienia, zaadresowali kartkę i mobilną pocztą wysłali do Giżyc.

 

30.05.2018r. ŚRODA

Dzień ten, podobnie jak poprzedni, rozpoczął się o godz. 7:30 poranną gimnastyką  i joggingiem.

Po porannej rozgrzewce uczniowie rozpoczęli dzień śniadaniem francuskim na ul. Brackiej. Tam też wszyscy mieli okazję zagrać na prawdziwym pianinie. Uczestnicy wycieczki zobaczyli także Plac Szczepański mieli okazję do  zakupu pamiątek w Sukiennicach i na ulicy Floriańskiej. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał pamiątkowy t-shirt z napisem „Kraków”.  Obiad zjedliśmy w słynnej krakowskiej Naleśnikarni, gdzie do wyboru było  ponad trzydzieści  smaków pysznych naleśników.

Każdy uczestnik wycieczki otrzymał suchy prowiant na drogę, po czym udano się w drogę powrotną do domu. Po przyjeździe do Warszawy wszyscy udali się na lody. Powrót do Sochaczewa nastąpił o godzinie 21:30.

Co ważne, każdego poranka odbywał się poranny trening w postaci joggingu w Parku Jordana oraz zabawy na plenerowej siłowni. Codziennie także uczniowie poznawali ciekawostki oraz fakty związane ze sztuką, muzyką i kulturą.

Wyjazd odbył się szczęśliwie bez wypadków, niebezpiecznych sytuacji i może spokojnie zostać zaliczony do udanych. Grupa była grzeczna i zdyscyplinowana.

Kraków jako dawna stolica Polski, nekropolia królów polski z Katedrą Wawelską, Sukiennicami, Rynkiem Głównym, Barbakanem, Bulwarami Wiślanymi, Kościołem Mariackim, pomnikami m.in. Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, sarkofagiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i mnóstwem innych atrakcji doskonale wpisał się w realizowany przez szkołę program obchodów „Roku dla Niepodległej”. Wycieczka stanowiła również ważny element realizacji programu zarówno dydaktycznego, jak i wychowawczego. Dzięki niej uczniowie mogli w praktyce wykorzystać wiedzę teoretyczną przyswajaną na lekcjach w naszej szkole, poznawać formy aktywnego wypoczynku. Była to także doskonała forma realizacji zadań związanych z edukacja patriotyczną prowadzoną w naszej szkole. Wyjazd do takiego miejsca wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych.

Zobacz galerię zdjęć: