„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

                                                                                        Marszałek Józef Piłsudski

 Rok szkolny 2017/2018 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło Rokiem dla Niepodległej w związku z przypadającą w przyszłym roku  100-rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nasza szkoła już od pierwszych dni września starannie przygotowywała się do obchodów tej rocznicy. Zespoły zadaniowe opracowały programy patriotyczne, które starannie realizują, modyfikując w miarę potrzeb iuwzględniając propozycje społeczności szkolnej i lokalnej. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć była ŻYWA LEKCJA HISTORII, która odbyła się 16 marca 2018r. Na zaproszenie Pani Dyrektor Elżbiety Kopka przybyły do naszej szkoły władze gminy, ksiądz Proboszcz, sołtysi okolicznych miejscowości, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, osoby zaprzyjaźnione oraz współpracujące z placówką.

Na wstępie p. Dyrektor przywitała wszystkich obecnych. Przedstawiła program uroczystości, główne cele i zamierzenia na kolejne miesiące. Nawiązała również do historii szkoły i podjętych działańw związku ze zmianą nazwy jej imienia. Wyjaśniła zebranym istotę pamięci o przodkach, poinformowała kim byli, ukazała ich zasługi dla naszej Małej Ojczyzny, jaką jest ziemia giżycka. Podkreśliła, że tak wiele im zawdzięczamy – między innymi istnienie naszej szkoły, która niedługo będzie obchodzić 100-lecie funkcjonowania.
Następnie zaprosiła obecnych do uczestnictwa w żywej lekcji historii, którą przeprowadziły p. Wiesława Zientara – prezes Stowarzyszenia  Mieszkańców Parafii Giżyce Wszyscy  Razem i członkini stowarzyszenia p. Halina Januszewska. Obie Panie bardzo ciekawie przedstawiły historię okolic. Odniosły się do odległych czasów wojny i okupacji, przytaczając konkretne faktyi ciekawostki uzyskane na podstawie wywiadów z ludźmi, którzy przeżyli te ciężkie czasy. Pani Halina Januszewska podzieliła się z młodzieżą swoimi bolesnymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej. Co prawda sama ich nie przeżyła, ale zna je z opowieści ojca. Wspomnienia związane z wydarzeniami września 1939 r. na zawsze pozostaną w pamięci.  Opowiadała o historii 76 niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci, spalonych żywcem w stodole w Henrykowie. Dzisiaj, jest tam pomnik upamiętniający to wydarzenie. Nie ukrywała swych emocji o życiu w tamtych czasach, o tym, jak pielęgnowano historię, pamięć, wspólne rozmowy, szczególnie te wieczorami, po całodziennej pracy.

Pani Wiesława Zientara przybliżyła zebranym historię ziemi giżyckiej. Profesjonalne przygotowanie, umiejętny dobór treści i czytelny przekaz, sprawiły, że nawet najmłodsze dzieci wykazały uwagę i zainteresowanie.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, a historia najbliższej okolicy stała się bliższa nie tylko uczniom, ale również zaproszonym gościom.  Była to piękna lekcja  patriotyzmu, o której nie wolno zapomnieć, lecz przekazywać następnym pokoleniom, bo jak powiedziała p. Halina: „Nie można budować przyszłości, jeżeli się zapomina przeszłość”.

Pan Wójt Gminy Iłów – Roman Kujawa oraz ks. Proboszcz Rafał Banasiak w swych wystąpieniach również podkreślili ważność realizowanego przedsięwzięcia.

Uczniowie także stanęli na wysokości zadania, by uświetnić to historyczne spotkanie. Po odśpiewaniu Hymnu państwowego, dzieci z kl. I – III wystąpiły w zbiorowej recytacji wiersza Władysława Bełzy pt. Katechizm polskiego dziecka. Ważnym punktem było czytanie poezji patriotycznej. W tematykę wprowadziła słuchaczy p. Dyrektor szkoły – wierszem Wisławy Szymborskiej: „Bez tej miłości można żyć” oraz p. Wiesława utworem własnego autorstwa. Podczas czytania poezji patriotycznej, zaprezentowali się również Kacper Matuszewski z kl. VII oraz Patrycja Bogiel i Paweł Arkuszewski z kl. VI.

By podkreślić znaczenie słowa Ojczyzna, o której pisało tak wielu wybitnych pisarzy i poetów, a każdy z nich na swój sposób opisywał istniejące wydarzenia, przygotowano WYSTAWĘ KSIĄŻEK o tematyce patriotycznej. Ciekawe zbiory cieszyły się zainteresowaniem. Zarówno zaproszeni goście, jak i uczniowie chętnie przeglądali i czytali zgromadzoną literaturę.

Swą postawą i zainteresowaniem wszyscy dowiedli, jak ważna jest dla nas Ojczyzna, jej przyszłość i pragnienie, aby Polska była zawsze wolna i piękna. Tym pragnieniem połączeni,odkrywaliśmy wspólnie ciekawe karty historii. Spotkanie na długi czas pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję ponownie świętować, porozmawiać i poznać jeszcze więcej faktów z minionych lat.

Na zakończenie p. Dyrektor w imieniu społeczności szkolnej skierowała słowa wdzięczności do p. Wiesławy i p. Haliny za cenną historyczną prelekcję. Gorąco podziękowała za przygotowanie, obecność, uwagę i udział w żywej lekcji historii. Podziękowała również wszystkim przybyłym gościom, na czele z panem Wójtem Gminy Iłów.

Zobacz galerię zdjęć: