Zespoły: Zdrowe Ziarenka i Rumiane Jabłka podczas szkolnych obchodów  Światowego Dnia Walki z Cukrzycą – 14 listopada 2017r. dzieliły się ze społecznością szkolną zdobytą wiedzą na temat wpływu sposobu odżywiania i aktywności fizycznej na zdrowie. Uroczystość rozpoczęła p. Dyrektor Elżbieta Kopka. Powitała serdecznie wszystkich obecnych – rodziców, uczniów, pracowników szkoły,  p. pielęgniarkę.

Przedstawiła ważność święta, jego historię. Odniosła się do daty jego ustanowienia 14 XI – dzień i miesiąc urodzin odkrywcy insuliny. Był nim kanadyjski fizjolog Frederick Banting.
W 1922r. wraz z Charlesem Bestem odkrył insulinę. To odkrycie okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania profilaktyczne. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na akcję profilaktyczną, która ma na celu zwiększenie świadomości ryzyka zachorowania na cukrzycę oraz przekonanie, że poprzez zdrowy styl życia w każdym dniu,  można zapobiegać wystąpienia cukrzycy.

W I części uczniowie klasy I zaprezentowali inscenizację: Pan kotek był chory  oraz występ: To my – Witaminki!  pod kierunkiem p. Małgorzaty Orzeszek.

Następnie klasy II – III  przedstawiły program przygotowany pod opieką p. Martyny Sieradzkiej: Chcesz być zdrowy  jak ryba, jedz owoce i warzywa.

Uczniowie w prezentowanych tekstach zachęcali do zdrowego trybu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i ruchu.

W kolejnej części p. pielęgniarka wygłosiła prelekcje: Znaczenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej; Cukrzyca – Zagrożenie cywilizacyjne. Poruszana tematyka dotyczyła treści: Kogo wybiera cukrzyca? Jakie są objawy choroby? Czy da się ją wyleczyć? Jakie są konsekwencje zaniedbań?  Dowiedzieliśmy się m. in., że cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, która została uznana przez ONZ za epidemię  XXI w.

Uczniowie dodatkowo opracowali na w/w temat ulotki: Nie daj się cukrzycy.  Rozdali je każdej klasie i Rodzicom przy okazji Forum dla Rodziców.

Następnie zespoły pokazały obecnym swój dorobek. Udostępniły Klasową Książkę Zdrowych Przekąsek, zachęcając do przygotowania zdrowych potraw. Pokazały przygotowane plakaty: Dbam o zdrowie. Zwycięskie plakaty wyeksponowano na specjalnej tablicy. Zdrowe Ziarenka opracowały wybrany plakat w wersji drukowanej i przekazały p. Dyrektor oraz przedstawicielom kl. 0 – VII, by przypominał o zasadach zdrowego stylu życia w punkcie żywieniowym i w poszczególnych salach lekcyjnych.  Ponadto każda klasa poznała ciekawe gry i zabawy, które mogą odbyć się w sali lub na korytarzu szkolnym. Ich wykaz zamieszczono na tablicy obrazującej wytwory uczniów. Serduszkiem oznakowano tę  najlepszą, wybraną w drodze głosowania. Wygrała – Sałatka warzywna. Tę zabawę zaproponowała uczniom  p. Dyrektor wraz z innymi oryginalnymi pomysłami.

Serdecznie dziękujemy p. Dyrektor za ciekawą propozycję, cenne rady i wspieranie naszych działań oraz wszelką pomoc przy realizacji etapu jesiennego.

Na zakończenie przeprowadziliśmy jedną z wielu zabaw ruchowych, które testowaliśmy w ramach konkursu, modyfikując wersję: Ludzie do ludzi – na Jabłko do jabłka i tym sposobem wszyscy obecni utworzyli literę Z, jak ZDROWIE. Tym zdrowym akcentem zakończyliśmy akcję prozdrowotną.

Pani Dyrektor pogratulowała udanego przedsięwzięcia, podziękowała za przygotowanie wszystkim zaangażowanym.

 

Zobacz galerię zdjęć: