Od wielu lat istnieje w Polsce pilna potrzeba edukowania społeczeństwa w zakresie właściwych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, które mogą być udziałem człowieka w otaczającym świecie. Nasza szkoła wyszła naprzeciw tym potrzebom. 8. kwietnia, p. Beata Drozdowska  przeprowadziła zajęcia edukacyjne dla uczniów kl. IV i V poświęcone tej tematyce. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych tj.: pożar, powódź, wypadek drogowy, niebezpieczne zdarzenie w domu tj.  wydzielenie się  gazu, tlenku węgla, porażenie prądem, urazy ciała tj.: złamania, skręcenia, poparzenia, … Podczas zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie Co mogę zrobić dla siebie i innych w trakcie realnego zagrożenia, czekając na przybycie ratowników?

Przykłady zagrożeń, którymi spotykają się dzieci przebywające w domu:

  • GAZ – ulatnianie się gazu może spowodować groźne dla zdrowia, a nawet dla życia zatrucie organizmu każdego człowieka, ponadto może doprowadzić do wybuchu.
  • OGIEŃ – w domu bardzo łatwo zaprószyć ogień, co może doprowadzić do pożaru i groźnych poparzeń. Pamiętaj: Dzieciom nie wolno bawić się zapałkami.
  • PRĄD ELEKTRYCZNY – większość urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym zasilana jest energią elektryczną, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas ich używania, czy też włączania do sieci. Niedopuszczalne jest rozkręcanie gniazdek zasilających, wkładanie do nich różnych przedmiotów np. śrubokrętów, drutów, kredek itd. Bezpośredni kontakt z prądem elektrycznym może doprowadzić do groźnego porażenia i spowodować nieodwracalne kalectwo lub zgon.
  • WODA – cieknący kran, niedokręcony zawór czy nieszczelny wąż do pralki, mogą spowodować zalanie całego mieszkania. Dlatego zawsze należy sprawdzać czy dobrze zakręciliśmy wodę np. po umyciu rąk. Nie odkręcać zaworów doprowadzających wodę np. do pralki itd.

Na zajęciach wykorzystano materiały edukacyjne zawarte na stronie www.naszebezpieczenstwo.strefa.pl tj.: „Wiem, jak uniknąć pożaru. Ogniowe zagadki”, „Szkoła przetrwania”, „Ola, Filip i pożar. Sami w domu”, „112 Ratunek”, „Wiedza Twoim ratunkiem. Człowiek w niebezpieczeństwie.”, „Ogień niszczy przyrodę. Pożar łąki i lasu”.